Wrocław: 80-lecie listu „Quae Nobis” Piusa XI do kard. Adolfa Bertrama
14 grudnia 2008 | 13:29 | ks. aj Ⓒ Ⓟ
Z okazji 80-lecia listu „Quae Nobis” abp. Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele św. Piotra i Pawła, a w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się sesja naukowa na temat zasad i podstaw Akcji Katolickiej. Uczestniczyło w niej około 300 członków AK archidiecezji wrocławskiej.
„Wszyscy jesteśmy potrzebni Panu Bogu, tylko wtedy nasze działanie ma sens, kiedy wszyscy, biskupi, kapłani i świeccy będziemy się troszczyć o zbawienie świata” – tymi słowami ks. prof. Waldemar Irek, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego powitał abp. Mariana Gołębiewskiego, księży koncelebrujących Mszę św. i przybyłych z całej archidiecezji członków parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej.
„Potrzeba większego radykalizmu w wierze” – przekonywał w homilii ks. dr Marian Biskup, diecezjalny asystent Akcji. Mówił o doświadczeniu Adwentu historycznego, Adwentu Boga i Adwentu człowieka. W tym kontekście przypomniał pamiętny Adwent roku 1981 w Polsce i 1970 roku na Wybrzeżu.
Sylwetkę księcia kard. Adolf Johannesa Bertrama przybliżył ks. prof. Józef Swastek. Niemiecki biskup, arystokrata, tytan pracy, niezwykle skrupulatny w pracy naukowej. Wielką wagę przywiązywał do formacji duchowej i intelektualnej duchowieństwa. Uważał, że dla Polaków polski to język sakralny. Zachęcał młodych niemieckich księży do nauki polskiego, aby Polacy mogli słuchać kazań po polsku. Wydawał dla nich w języku polskim modlitewniki. To na prośbę kard. Adolfa Bertrama papież Pius XI skierował do niego list „Quae Nobis” określający podstawy i zasady Akcji Katolickiej. Szeroko później komentowany był aktualny nie tylko dkla diecezji wrocławskiej, ale dla całego Kościoła.
Kontekst historyczny listu wyjaśniał ks. prof. Piotr Nitecki. Przypomniał, że Pius XI już w encyklice „Ubi arcano” z 1922 roku wskazywał na rolę katolików świeckich w dziele ewangelizacji. Tworzyła ona podstawy Akcji Katolickiej, a o celach, zadaniach i metodach Pius XI pisał w listach do sekretarzy stanu, biskupów litewskich, ale najpełniej zawarł je w liście do biskupa wrocławskiego. Wskazywał na wzrastające w owym czasie niebezpieczeństwo zagrażające czystości wiary oraz brak kapłanów.
Istotą zaangażowania świeckich miała być nie tylko dbałość o własną doskonałość chrześcijańską, ale rozwijanie prawdziwego apostolstwa. Podkreślał, że Akcja Katolicka powinna „trzymać się z dala od stronnictw politycznych, nawet, gdyby składały się one z samych katolików”. Według Piusa XI, Akcja Katolicka powinna „dawać społeczeństwu najlepszych obywateli, a państwu sumiennych i biegłych urzędników”.
„Akcja Katolicka to gra zespołowa” – wyjaśniał ks. prof. Waldemar Irek, który mówił też o teologii człowieka świeckiego i jego duchowości, ale także o Akcji Katolickiej jako chrześcijańskim zaangażowaniu w świecie. „Nie chcemy klerykalizować laikatu, pobożność powinna się wyrażać w uświęcaniu codziennością, w relacjach rodzinnych, sąsiedzkich, przyjacielskich”.
Obchody 80-lecia listu Piusa XI do kard. Adolfa Bertrama zorganizował Papieski Wydział Teologiczny z Diecezjalnym Instytutem Akcji Katolickiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.