Wrocław – siostry marianki świętują jubileusz 170 lat działalności
09 grudnia 2024 | 13:41 | mraj | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej obchodziło 170 lat istnienia. Mszy Świętej jubileuszowej w kościele pw. NMP na Piasku przewodniczył abp Józef Kupny. Sprawowało ją razem z nim sześciu biskupów zaprzyjaźnionych z zakonnicami.
Uroczystości odbyły się 7 grudnia, równo w 148. rocznicę śmierci sługi Bożego ks. Jana Schneidera – założyciela sióstr Marianek. W tym roku zakonnice obchodzą także 200. rocznicę urodzin śląskiego kapłana, nazywanego wrocławskim apostołem miłosierdzia
– Ks. Schneider powołał wspaniałą ideę, która realizuje się w formie zgromadzenia, a ono z kolei odgrywa w Kościele ważną rolę. Nie ma co się dziwić. Podstawy takiego rozwoju dali ks. Janowi wspaniali, pobożni rodzice, mieszkający na wsi. Wiemy, że nie ma przypadków u Boga, wszystkim kieruje Boża Opatrzność – opowiadał podczas homilii bp Jan Kopiec.
Podkreślił, że ks. Jan Schneider żył krótko, bo 52 lata. Po wyjściu z rodzinnej wioski uczył się i studiował w Nysie. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował przez chwilę w Wiązowie. A od 1858 r. realizował się w kościele pw. NMP na Piasku.
– Ks. Jan dopatrzył się wielu niedojrzałości, skutkujących nieszczęściami wielu mieszkańców. Myślę, że to jest praca Kościoła: bezbłędnie rozpoznawać wszystko to, co w jest w ludziach niedojrzałe, co trzeba wzmocnić, naprawić, pokierować w dobrym kierunku. Aby osiągnąć wspólny pozytywny efekt, który zbuduje szczęśliwą ojczyznę wszystkich ludzi – nauczał biskup senior gliwicki.
Zwłaszcza na sercu leżało ks. Schneiderowi trudne położenie kobiet przybywających do Wrocławia w poszukiwaniu pracy, a także nabrzmiałe nierówności społeczne. Powołał wspaniałe dzieło zakonne 170 lat temu, którego impulsem stał się dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, ogłoszony przez papieża Piusa IX w 1854 roku. Zaowocowało to powstaniem formy nowego życia konsekrowanego.
– Chylimy czoła przed geniuszem prostego, zwykłego kapłana wywodzącego się ze śląskiej ziemi. Był kapłanem diecezjalnym, ale podziwiamy, jak dojrzale zrozumiał wewnętrzną moc życia konsekrowanego. Spędzał wiele czasu na modlitwie, rozmyślał nad Bożym słowem i rozważał je w swoim sercu. Wyniesienia ks. Schneidera do chwały błogosławionych jest nie tyle kolejnym stopniem chwalenia jego i całego jego dzieła, ile pokornego dziękczynienia, że dzięki takim wspaniałym ludziom świat znalazł nowego drogi współczucia i działania wobec potrzebujących – mówił bp Kopiec.
Obchody jubileuszowe po Mszy przeniosły się do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie został zaprezentowany okolicznościowy spektakl.
Sługa Boży Jan Schneider urodził 11 stycznia 1824 w Mieszkowicach, a zmarł 7 grudnia 1876 we Wrocławiu. Był niemieckim księdzem, założycielem Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. W czasie pracy we Wrocławiu powierzono mu zorganizowanie pomocy ubogiej młodzieży żeńskiej, przybywającej do Wrocławia w poszukiwaniu pracy i zagrożonej demoralizacją. W tym celu założył w 1854 Stowarzyszenie dla Podniesienia Poziomu Moralnego Dziewcząt Służących, zwane Związkiem Maryjnym, początkowo zrzeszające osoby świeckie, a w 1863 przekształcone w zgromadzenie zakonne – Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej, w którym 26 maja 1863 śluby zakonne złożyły pierwsze cztery osoby.
Został pochowany na cmentarzu św. Wawrzyńca, a od 1969 jego grób znajduje się w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu. Jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym trwał od 2001 do 2005, następnie wniosek o beatyfikację został przedstawiony Stolicy Apostolskiej.
Siostry marianki posiadają polską prowincję, placówkę w Rzymie – zarząd generalny, oraz placówki we Francji i w Tanzanii. Mniejsze klasztory są na Filipinach i Ukrainie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.