Wrocław: wystawa poświęcona kardynałowi Kominkowi
12 sierpnia 2016 | 09:36 | xrk, aw Ⓒ Ⓟ
Po ekspozycji w Muzeach Watykańskich oraz niemieckim Parlamencie w Berlinie, do Wrocławia dotarła wystawa „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek – nieznany ojciec Europy”.
Przedstawia ona postać Bolesława Kominka, metropolity wrocławskiego, autora Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, zawierającego słynne zdanie: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Zawiera także krótką prezentację wydarzeń zaczerpniętych z historii relacji polsko–niemieckich oraz historii Europy, obejmujących okres przed II wojną światową, samą wojnę oraz czasy po jej zakończeniu.
Do odwiedzenia ekspozycji zachęca metropolita wrocławski. – W czasie swojej pielgrzymki do Polski już pierwszego dnia papież Franciszek mówił o pamięci jako charakterystycznej cesze naszego narodu – zauważa abp Józef Kupny, dodając, że Ojciec Święty, przywołując rocznicę wydania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, wskazał na ten właśnie dokument jako przykład tzw. „dobrej pamięci”, którą powinniśmy pielęgnować i rozwijać. Ona bowiem uświadamia, że Tym, który kieruje losami narodów, otwiera zamknięte drzwi, przekształca trudności w szanse i stwarza nowe scenariusze tam, gdzie wydawało się to niemożliwe, jest sam Bóg. – Papieskie wezwanie powinniśmy wprowadzać w życie, a tego rodzaju inicjatywy, jaką jest wystawa poświęcona autorowi orędzia na pewno pomoże nam w realizacji tego zadania – zaznacza hierarcha, puentując: – Nasza tożsamość jako jednostek i jako wspólnoty oparta jest na pamięci. Pamięć – zarówno w wymiarze duchowym, jak i historycznym – pozwala zrozumieć to kim jesteśmy: i jako chrześcijanie i jako Polacy.
Wystawę można oglądać w Arsenale Miejskim (ul. Cieszyńskiego 9, 500 m. od Rynku) od środy do soboty w godzinach 10.00 – 17.00 oraz w niedziele od 10.00 do 18.00. Wstęp wolny.
Kard. Bolesław Kominek (1903-1974) był kolejno delegatem prymasa Polski we Wrocławiu i administratorem apostolskim archidiecezji wrocławskiej, arcybiskupem metropolitą wrocławskim. Urodził się w Katowicach. Studiował w Krakowie i Paryżu. Sakrę biskupią przyjął, z zachowaniem dyskrecji, w Przemyślu w 1954 r. W 1967 został mianowany administratorem apostolskim archidiecezji wrocławskiej, w 1972 arcybiskupem metropolitą wrocławskim. Rozwinął życie religijne na Dolnym Śląsku, sieć parafialną, stworzył mocny ośrodek studiów teologicznych we Wrocławiu. Bronił polskości Śląska, był jednak wielkim orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.