Drukuj Powrót do artykułu

Wrocławiu: podpisano list intencyjny w sprawie rekonstrukcji ołtarza katedralnego z XVI w.

11.01.2018 , xrk (KAI), Wrocław, 11-01-2018 Ⓒ ℗

W auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu podpisano list intencyjny w sprawie rekonstrukcji ołtarza głównego katedry wrocławskiej z 1591 r. fundacji bp. Andreasa von Jerin. Dokument podpisali m.in. metropolita wrocławski abp Józef Kupny i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Muzealną rekonstrukcję ołtarza można było oglądać podczas wystawy „Skarbiec. Złotnictwo Archikatedry Wrocławskiej”, prezentowanej w 2017 r. w miejskim Muzeum Narodowym. Podczas przygotowywania wystawy przypomniano dzieje ołtarza. Ustalono też, że zachowało się ok. 80 proc. zabytkowej substancji. Specjaliści z różnych ośrodków zgodnie wypowiadają się na temat możliwości i zasadności rekonstrukcji oraz powrotu ołtarza na pierwotne miejsce: do prezbiterium katedry wrocławskiej.

“Akt podpisania listu intencyjnego jest wyrazem woli współpracy przy przywracaniu blasku wrocławskiej katedrze i ołtarzowi, przy którym kilkaset lat sprawowany był kult. To niewątpliwie ważne wydarzenie w życiu miasta i Kościoła” – powiedział abp Kupny, dziękując miastu i Muzeum Narodowemu Wrocławia za dobrą współpracę. Podkreślił, że następnym krokiem po rekonstrukcji byłoby podjęcie kwestii powrotu ołtarza do katedry. “Bardzo chciałbym, aby tak się stało, aby ołtarz nie znajdował się tylko w muzeum, ale można było przy nim sprawować liturgię” – dodał.

Fundatorem obiektu był w 1591 bp Andreas von Jerin, a wykonano go w pracowni wrocławskiego złotnika Paula Nitscha i malarza Bartholomeusa Fichtenbergera. Przez ok. 350 lat znajdował się on w prezbiterium katedry jako ołtarz główny, stanowiąc, jak podkreślają badacze, chlubę miasta i budząc podziw podróżnych.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski zauważył, że ołtarz, powstały dzięki katolickiemu fundatorowi, był wyrazem chęci ożywienia kultu świętych w mieście, w którym przeważali wówczas luteranie, a zarazem wykonali go właśnie mistrzowie luterańscy. Częściowo zniszczony przez wojska szwedzkie i saksońskie w 1632 r., został ocalony dzięki władzom miejskim, a następnie mógł powrócić do katedry dzięki staraniom siostrzeńca bp. Jerina.

W czasie II wojny światowej srebrne elementy ołtarza zostały ukryte w podziemiach katedry i dzięki temu ocalały. Skrzydła wywieziono poza miasto. Powróciły do Wrocławia w 1965 r., przechowywane odtąd w Muzeum Archidiecezjalnym. Podczas ubiegłorocznej wystawy we wrocławskim Muzeum Narodowym po raz pierwszy od czasów II wojny światowej skompletowano ołtarzowe elementy.

W katedrze wrocławskiej niedawno został odnowiony pomnik nagrobny bp. Jerina. Znajduje się on w prezbiterium świątyni – umiejscowiony tak, by przedstawiony na nim biskup spoglądał na ołtarz.

List intencyjny w sprawie rekonstrukcji ołtarza podpisali: metropolita wrocławski abp Józef Kupny, prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, a także proboszcz parafii katedralnej ks. Paweł Cembrowicz i dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.