Drukuj Powrót do artykułu

Wschód i Zachód bliżej dzięki relikwiom św. Mikołaja

01.08.2017 , Moskwa / RV / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. Orthodox33 / Wikipedia

W dzień upamiętniający Chrzest Rusi relikwie św. Mikołaja powróciły z Rosji do Bari. Patriarcha moskiewski Cyryl wyraził wdzięczność papieżowi Franciszkowi za zgodę na ich peregrynację do Moskwy i Petersburga.

Cyryl I powiedział, że w ciągu ponad dwóch miesięcy przebywania relikwii w Moskwie i Petersburgu oddało im hołd blisko 2,5 mln pielgrzymów. W kolejce do ich uczczenia stali oni niekiedy po 8 albo więcej godzin, w deszczu lub spiekocie słonecznej.

Czytaj także: Św. Mikołaj jednoczy Wschód z Zachodem

Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia podkreślił, że peregrynacja relikwii św. Mikołaja nieprzypadkowo wypadła w setną rocznicę rosyjskich rewolucji, zapoczątkowujących epokę nieludzkich prześladowań chrześcijan w Rosji. Przygotowując nawiedzenie relikwii nikt nie planował zbieżności dat ich przebywania w Rosji z rocznicą rewolucji. Zdaniem patriarchy moskiewskiego stało się to dzięki Opatrzności Bożej.

Szczególną wdzięczność Cyryl I wyraził papieżowi Franciszkowi za zgodę na przybycie relikwii św. Mikołaja do Rosji. Stwierdził, że ich obecność na ziemi rosyjskiej przyczyniła się do pojednania Wschodu i Zachodu chrześcijaństwa bardziej, niż inne dotychczasowe działania dyplomatyczne.

Wersja do druku

Przeczytaj także

01 sierpnia 2017 10:00

Powstanie Warszawskie to jedność, obywatelskość i duch służby

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.