WSD Tarnów Mistrzem Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej
03 maja 2019 | 08:00 | moka | Siedlce Ⓒ Ⓟ
2 maja w Siedlcach odbył się mecz finałowy 15. Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej.
Tarnowscy klerycy pokonali w meczu o pierwsze miejsce WSD Siedlce (pięciokrotnych Mistrzów). Mecz o trzecie miejsce zakończył się zwycięstwem ekipy z WSD Obra nad teamem z WSD Łomża – drużyna misjonarzy Oblatów wygrała 3:0.
Warto podkreślić, że po raz pierwszy mistrzowski tytuł zdobywa drużyna z Wyższego Seminarium Duchownego z Tarnowa, a uczestniczą w tym wydarzeniu dopiero po raz drugi (2017 roku zajęli trzecie miejsce).
Po emocjonującym meczu, przy wsparciu kibiców nastąpiła dekoracja najlepszych drużyn, której dokonali, biskup siedlecki Kazimierz Gurda, prezydent Siedlec Andrzej Sitnik i wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski.
Biskup siedlecki wręczył także puchar ufundowany specjalnie na tę okazji przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Za wspólnie spędzony czas spędzony nie tylko na boisku ale także na modlitwie, dziękował rektor WSD diecezji siedleckiej ks. kan. Piotr Paćkowski.
Kolejne Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej odbędą się za dwa lata, ale zanim to nastąpi, drużyny będą musiały przejść przez eliminacje.
W tym roku do mistrzostw zgłosiły się dwadzieścia cztery drużyny z seminariów duchownych i zakonnych z całej Polski. Gospodarzem kolejnych zmagań piłkarskich będzie zwycięska drużyna czyli WSD Tarnów.
Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Seminariów Duchownych i Zakonnych rozgrywane są od 30 lat. Rozpoczęły się w 1991 r. w Paradyżu zwycięstwem tegoż seminarium (diecezja zielonogórsko-gorzowska). Od tego czasu finał odbywał się co dwa lata i był on organizowany przez kolejną zwycięską drużynę. Zespół seminarium siedleckiego zdobył mistrzostwo Polski, aż czterokrotnie na trzynaście dotychczas odbytych zawodów. Pierwsze zwycięstwo w 1997 r. w Sandomierzu, kolejne w 2003 r. również w Sandomierzu, w 2005 r. obronili tytułu w Siedlcach, natomiast czwarty tytuł wygrali w 2015 r. w Radomiu. Kolejny tytuł mistrza zdobyli 16 maja 2017 r. to jedyne seminarium, które zdobyło piąty raz Tytuł Mistrza. Dlatego seminarium diecezji siedleckiej na tle innych seminariów duchownych i zakonnych jest kojarzone z wysokimi osiągnięciami w piłce nożnej między innymi na szczeblu metropolitalnym i ogólnokrajowym. W tym roku puchar powędrował do diecezji tarnowskiej.
Święty Jan Paweł II w posynodalnej adhortacji Pastores dabo vobis z 1992 roku, dotyczącej formacji kapłanów we współczesnym świecie, stwierdził, że integralna formacja kapłańska zawiera w sobie cztery nurty: ludzką, duchową, intelektualną i pastoralną, czyli typowo kapłańską. Jak te trzy ostatnie są dla nas dość zrozumiałe, tak co do pierwszej możemy mieć wątpliwości do czego ona się odnosi. W głównej mierze polega ona na rozwoju swojego człowieczeństwa, na tym „ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem”, jak mówił papież Polak. Formacja ludzka idzie zatem w dwóch kierunkach: rozwoju samego siebie (swojej fizyczności, charakteru, sumienia), ale i siebie w świecie, poprzez relacje z innymi. Dlatego w tym nurcie formacyjnym jest miejsce na rozwój fizyczny, który nie jest czymś zbędnym, ale koniecznym we wzroście człowieka i kapłana. Sport bowiem przyczynia się do zwiększenia sprawności ruchowej, do kształtowania charakteru istoty ludzkiej, pozytywnie wpływa na sferę psychiczną, przyczynia się do polepszenia relacji z innymi ludźmi (np. w drużynie) ale także potrzebny jest dla harmonijnego rozwoju ciała i ducha. Nie bez powodu Juwenalis stwierdził, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Także święty Paweł w liście do Koryntian odwołuje się do obrazu aktywności fizycznej jako wzoru wysiłku duchowego. Zatem można powiedzieć, że sport pełni ważną rolę formacyjną kapłanów i przygotowujących się do niego młodych mężczyzn.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.