Wskazania Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w związku z Międzynarodowym Dniem Migranta i Uchodźcy
14 stycznia 2018 | 10:58 | Warszawa / abd / mz Ⓒ Ⓟ
Lektura papieskiego orędzia oraz watykańskich dokumentów poświęconych trosce o uchodźców, udział we Mszy św. wg formularza „za migrantów i wygnańców”, a także włączanie się w konkretne projekty pomocy migrantom z Bliskiego Wschodu i Ukrainy – to niektóre spośród wskazówek przygotowanych przez Radę KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, w związku z obchodzonym 14 stycznia Międzynarodowym Dniem Migranta i Uchodźcy.
Publikujemy treść wskazówek Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek:
Do wykorzystania duszpasterskiego w związku z Międzynarodowym Dniem Migranta i Uchodźcy w Kościele
1. Orędzie Papieża Franciszka na Dzień Migranta i Uchodźcy – 14.01.2018
Orędzie papieża Franciszka na 104. Dzień Migranta i Uchodźcy 14.01.2018 → Orędzie na 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
2. 20 punktów działalności pastoralnej Kościoła na rzecz migrantów i uchodźców – przyjęcie, ochrona, promocja, integracja
Dokument Papieskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka „Odpowiedź migrantom i uchodźcom” – „Dwadzieścia punktów działalności pastoralnej na rzecz migrantów i uchodźców. To zwięzła nauka Kościoła nt. migrantów i uchodźców → Dwadzieścia Punktów Działalności ws. migrantów i uchodźców.
3. „Msza św. za uchodźców i wygnańców” wg Mszału Rzymskiego
14 stycznia 2018 r. zaleca się odprawienie Mszy św. w intencji migrantów i uchodźców według formularza nr 40 „Za migrantów i wygnańców” w Mszale Rzymskim [w części „Msze i modlitwy w różnych potrzebach” – „Różne okoliczności życia publicznego”]. Byłoby wskazane, aby taka Msza św. była celebrowana regularnie, jako odpowiedź na apel Papieża Franciszka na spotkaniu z Episkopatem Polski na Wawelu 27.07.2016 r. Papież prosił o otwarte serce dla migrantów na miarę możliwości każdego kraju i o modlitwę w ich intencji – raz w tygodniu jedną godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu.
4. Caritas Polska, Caritas Diecezji, Caritas Parafii, Szkolne Koła Caritas
Caritas Polska przyjęła program pracy wśród migrantów i uchodźców w Polsce i za granicą. Warto o nim informować naszych wiernych i zachęcać wolontariuszy do współpracy w strukturach Caritas diecezjalnych, parafialnych i szkolnych. Wiernym należy podziękować za włączenie się we wszelką pomoc duchową i materialną adresowaną do uchodźców w Syrii i krajach sąsiednich dotkniętych tragedią wojny (np. program „Rodzina Rodzinie”). Wkrótce ruszy zainagurowana przez Papieża Franciszka kampania Caritas Internationalis i Caritas Polska pt. „Share the Journey” promująca spotkania z uchodźcami i migrantami.
5. Ukraińcy w Polsce – integracja w społeczeństwie
W Polsce przebywa według różnych danych szacunkowych ok. 1 mln migrantów ekonomicznych z Ukrainy. Mimo wielkich kontrowersji z powodu historii z 1943 r., różnic przynależności wyznaniowej, i innych spraw, które dzielą nasze narody, nie odnotowuje się przypadków niechęci i napięć. W okresie Bożego Narodzenia i po Nowym Roku jest dobra okazja, aby w parafiach zorganizować spotkanie (np. „opłatkowe”) parafian z migrantami w Ukrainy w duchu miłości chrześcijańskiej dla lepszego poznania się, wsłuchania w ich historie, radości i problemy, warunki pracy, mieszkania, nie czekając aż sami przyjdą. W wielu parafiach istnieje potencjał wolontariatu do organizowania lekcji j. polskiego i poznania kultury polskiej.
6. Migranci i uchodźcy w ośrodkach dla cudzoziemców
W Polsce znajduje się kilkanaście ośrodków dla cudzoziemców, w których przebywają migranci oczekując na przyznanie im różnych form ochrony międzynarodowej, statusu uchodźcy lub azylu. Mają za sobą okropne historie, przymus emigracji lub ucieczki i życie w traumie. Coraz częściej ujawniają się ofiary handlu ludźmi. Wśród nich jest dużo dzieci. Niech nie zabraknie nam odwagi i wyobraźni, aby migranci znaleźli wśród wiernych współczującą wspólnotę otwartych serc.
7. Polacy powracający z emigracji (reemigranci)
W parafialnej posłudze pastoralnej istnieje coraz wyraźniej widoczna potrzeba zwrócenia uwagi na nierzadkie przypadki Polaków wracających z dłuższego pobytu za granicą. Niezawsze są to powroty szczęśliwe. Uwadze duszpasterzy poleca się ich los, może oczekiwanie pomocy nie tylko duchowej (ubóstwo, potrzeba pomocy prawnej, choroba, samotne matki, etc.)
Papież Franciszek w “Orędziu”:
“Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki (por. Mt 25,35.43)”.
+ Krzysztof Zadarko
Delegat KEP ds. Imigracji
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.