Współczesny świat niewiary woła o Boga
22 marca 2009 | 23:15 | zas / maz Ⓒ Ⓟ
Współczesny świat niewiary wbrew pozorom woła o Boga – stwierdził prodziekan Wydziału Teologicznego UAM, ks. prof. Paweł Bortkiewicz.
W rozważaniu wygłoszonym w kościele Wszystkich Świętych w ramach rekolekcji wielkopostnych „Społeczeństwo myślące” chrystusowiec przypomniał słynne słowa Jana Pawła II, który w dniu inauguracji swego pontyfikatu apelował do świata: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.
„Niezapomniane pozostaje to wołanie Jana Pawła – wołanie, które wciąż trwa, które nie traci nic ze swojej mocy. To wołanie o powrót Boga do naszej rzeczywistości, o uznanie Jego miejsca w naszym świecie, o wiarę” – mówił ks. Bortkiewicz.
Jego zdaniem, „problemem współczesnego świata nie jest ateizm filozoficzny, nie jest całkowita negacja Boga, jakieś radykalne zakwestionowanie Jego istnienia”, lecz „bardzo specyficzna postać niewiary, która jest obojętnością wobec Boga”.
„Człowiek żyje tak, jakby Bóg nie istniał. To znaczy żyje za zamkniętymi drzwiami, wyobcowany, coraz bardziej bezradny, żyje dotknięty lękiem, żyje w swoistej kryjówce, pozbawiony autentyzmu, pozbawiony radości, nadziei” – analizował kondycję współczesnego człowieka ks. Bortkiewicz.
Kapłan Towarzystwa Chrystusowego i znany teologi moralista tłumaczył, że to właśnie z tego wypływa „tak bardzo charakterystyczny błądzący niepokój ducha, charakteryzujący naszą epokę” oraz „niestałość myśli, uczuć, przywiązania do wartości”.
„Zwykliśmy niekiedy mówić o tym człowieku w nas: postczłowiek, człowiek przeszłości, były człowiek. A jednak okazuje się, że i ten postczłowiek potrzebuje wiary, jakiejś siły sprawczej, jakiegoś horyzontu tajemnicy. W tym świecie zagłady wiary i rozumu pozostaje lęk, ale pozostaje także irracjonalna wiara” – uważa ks. Bortkiewicz.
Duchowny podkreślił, że współczesny świat cywilizacyjnych dokonań i odważnych badań naukowych jest zarazem „światem tarota i astrologii, światem sekt i parapsychologii, światem magii i wróżbiarstwa” oraz „światem szydzącym z powagi ludzkiego umysłu, z powagi sensu życia”.
„Mity o klonowaniu życia, o nieśmiertelności uzyskanej drogą klonowania, o coraz bardziej doskonalonej metodami eugeniki naturze, o poprawianym człowieku. To wszystko tworzy nową wiarę. Ale ta wiara rodzi lęk i zostawia człowieka za zamkniętymi drzwiami” – mówił kapłan.
„Wierzyć to żyć w świecie realnym, pulsującym nadzieją, nie na ziemi jałowej, nie za zamkniętymi drzwiami, nie w przestrzeni bez wyjścia, ale w świecie, w którym doświadczamy bliskości Boga” – podsumował swój wywód ks. Bortkiewicz.
Cykl rekolekcji „Społeczeństwo myślące” parafia Wszystkich Świętych organizuje czwarty rok z rzędu. Znani polscy duchowni głoszą je tradycyjnie w każdą niedzielę Wielkiego Postu. Rok temu jedną z nauk głosił także były przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, niemiecki biskup Josef Homeyer.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.