„Wspólne uczczenie ofiar Katynia to dobry prognostyk na przyszłość”
03 lutego 2010 | 18:33 | mp / maz Ⓒ Ⓟ
Wspólna pamięć o ofiarach i oddanie im czci jest dobrym prognostykiem na przyszłość – powiedział KAI abp Henryk Muszyński, odnosząc się do dzisiejszego zaproszenia premiera Tuska przez premiera Putina do wspólnego uczczenia pamięci ofiar Katynia.
Zdaniem abp. Muszyńskiego, dzisiejsza inicjatywa Putina i podjęcie jej przez Tuska „jest bardzo ważnym krokiem w kierunku budowania nowej, pełniejszej wspólnoty opartej na prawdzie i pojednaniu”.
„Mamy świadomość, że jest to pierwszy krok i że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, gdyż w ciągu 60 lat utrwaliło się jednostronne postrzeganie trudnych relacji polsko-rosyjskich, zarówno z jednej jak i z drugiej strony” – kontynuował abp Muszyński. „Nie ma takich przeszkód, których by nie można przezwyciężyć, jeśli jest dobra wola obu stron” – dodał.
Abp Muszyński wyjaśnił, że inicjatywa Władimira Putina zbiega się z inicjatywą rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, co można interpretować jako "chęć zbliżenia, wzajemnego porozumienia i pojednania z Polską”.
Prymas dodał, że jako pierwszy z inicjatywą wystąpił Rosyjski Kościół Prawosławny, czego wyrazem była złożona w Polsce we wrześniu ub. r. wizyta mnichów z Monasteru Nilskiego w pobliżu Ostaszkowa. Duchowni prawosławni odebrali na Jasnej Górze kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Umieszczą ją we wznoszonej na terenie klasztoru kaplicy ku czci Matki Bożej i dla upamiętnienia polskich oficerów, więzionych w czasie II wojny światowej w ich klasztorze zamienionym na więzienie, zamordowanych w Twerze i pochowanych w Miednoje.
W ślad za tym – informuje abp Muszyński – nastąpiła oficjalna korespondencja przedstawicieli Patriarchatu do polskich biskupów, m. in. w postaci bardzo życzliwego listu jaki nadesłał mu metropolita Hiparion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, z okazji nominacji na Prymasa Polski w grudniu ub. r.
Kolejnym krokiem była wizyta w Warszawie 28 lutego br. o. igumena Filipa Riabycha, zastępcy przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Tematem rozmowy z bp. Stanisławem Budzikiem, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski – jak sformułowano w oficjalnym komunikacie BP KEP – była „potrzeba wspólnego chrześcijańskiego świadectwa we współczesnym świecie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.