Wspólnie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski
20 kwietnia 2022 | 10:00 | KGHM | Lubin Ⓒ Ⓟ
KGHM i TAURON podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). List intencyjny został podpisany podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie.
– Zainicjowaliśmy projekt produkcji czystej energii jako jedni z pierwszych w Polsce. Podpisaliśmy umowę z amerykańskim partnerem i przygotowujemy analizy dotyczące inwestycji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową KGHM i przekształci polski sektor energetyczny. Wspólnie z TAURONEM będziemy pracować i badać możliwości dalszego rozwoju – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.
– TAURON kontynuuje założenia Zielonego Zwrotu, czyli konkretny plan transformacji w kierunku czystych źródeł energii. Od momentu ogłoszenia tej strategii zwiększyliśmy nasz portfel OZE o pięć farm wiatrowych i trzy elektrownie fotowoltaiczne, a kolejne projekty są w budowie – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Dążymy do tego, by modułowe reaktory jądrowe stanowiły istotny element naszego docelowego miksu wytwórczego. Zapewne znajdzie to odzwierciedlenie w przygotowywanej w Grupie nowej strategii korporacyjnej. Nawiązana dziś współpraca z KGHM otwiera przed nami tę perspektywę – dodaje prezes TAURONA.
TAURON i KGHM i zamierzają wspólnie m.in. prowadzić prace badawczo – rozwojowe, z zastosowaniem technologii SMR. W przyszłości w grę wchodzą również inne projekty inwestycyjne wykorzystujące niskoemisyjne źródła energii. Spółki przygotują harmonogram prac, planowane są również analizy prawne i inne przedsięwzięcia promujące działania, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.
W ramach zawartej na początku 2022 roku umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona do 2029 roku. To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO₂ rocznie. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia. Budowa małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM oraz nowym kierunkiem strategicznym spółki – energią.
Zielony Zwrot TAURONA to szereg działań mających na celu istotną zmianę posiadanych źródeł wytwórczych opartych głównie o paliwa kopalne na źródła zeroemisyjne. Założenia te są konsekwentnie realizowane poprzez development własny projektów oraz akwizycje rynkowe. Dziś Grupa dysponuje dziewięcioma elektrowniami wiatrowymi o łącznej mocy ponad 380 MW, 34 elektrowniami wodnymi o mocy 132 MW oraz trzema elektrowniami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW. Do 2025 roku TAURON planuje posiadać 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.
Ambicją KGHM jest skuteczne zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii i produkcji własnej w pokryciu zapotrzebowania na energię. Spółka posiada własne niskoemisyjne źródła wytwórcze zasilane paliwem gazowym. Rozwija też projekty OZE, w tym elektrownie fotowoltaiczne na terenach należących do KGHM. Miedziowy gigant bierze udział w przetargu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Bałtyku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.