Wspólnie o uchodźcach
04 lipca 2016 | 10:47 | Tomasz Królak / mz Ⓒ Ⓟ
Podpisanie w Warszawie wspólnego przesłania Kościołów w sprawie uchodźców to wydarzenie doniosłe. Po pierwsze pokazuje, że – pomimo braku widzialnej jedności – wobec ważnych wyzwań, przed jakimi staje dziś świat, chrześcijanie mogą działać wspólnie. Po drugie dlatego, że ten niełatwy problem, skłaniający do wielu równie trudnych pytań i obciążony mnóstwem złych emocji – ukazany zostaje w świetle Ewangelii.
Polscy chrześcijanie mówią więc jasno, że obowiązki chrześcijan wobec problemu uchodźców „wynikają z Objawienia Bożego i Tradycji Kościołów”. To ważne przypomnienie, bo w obecnej debacie wciąż można spotkać stwierdzenia czy tezy nielicujące ani ze wspaniałą polską tradycją przyjmowania przybyszów, ani też z religijnymi deklaracjami niektórych uczestników tej debaty.
Być może ekumeniczne przesłanie pomoże oczyścić nasze rozmowy z emocji wynikających nazbyt często z przesłanek politycznych i pomoże spojrzeć na cały problem – niełatwy, powtarzam – przez pryzmat Ewangelii.
Dokument Kościołów pojawia się w ważnym momencie: niespełna miesiąc po dyskusji polskiego Episkopatu nad różnymi formami pomocy dla uchodźców z Syrii, Jordanii i Libanu.
To piękne, że polscy chrześcijanie, inspirowani tą samą Ewangelią, przypominają sobie nawzajem o powinności przyjęcia przybyszów. Ponad rok temu, także wspólnie, wystąpili w imię „poszanowania i świętowania niedzieli”. Dziś trwa już zbieranie podpisów pod inicjatywą ustawodawczą na rzecz niedzieli wolnej od pracy. Wydaje się przy tym, że rzecz jest do wygrania. Trzeba mieć nadzieję, że braterska postawa polskich chrześcijan zaowocuje konkretnymi inicjatywami także w odniesieniu do trudnego wyzwania uchodźców, przynosząc pomoc i wszechstronne wsparcie tym, którzy uciekają przed wojną, prześladowaniami i śmiercią.
Tomasz Królak
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.