Wspólnoty Pomocy – rusza inicjatywa charytatywna bazująca na potencjale parafii
04 kwietnia 2020 | 01:36 | dg / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Rusza akcja Wspólnoty Pomocy, która oferuje zestaw narzędzi, dobrych praktyk i wsparcie w tworzeniu parafialnych wspólnot pomocowych. „Dzięki jednemu systemowi mamy możliwość skorzystania z siły synergii w poradzeniu sobie ze skutkami pandemii” – wyjaśnia KAI Jakub Kiersnowski, prezes warszawskiego KIK. Inicjatorami akcji cieszącej się wsparciem kard. Kazimierza Nycza są przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych i wspólnot kościelnych.
Wspólnoty Pomocy to inicjatywa o zasięgu ogólnopolskim. Jej sercem może być każda pojedyncza parafia, w ten sposób mamy szansę zbudować silny krwiobieg na niełatwe czasy.
„Dziś już wiadomo że przez najbliższy dłuższy czas niezbędna jest pomoc systematyczna i długofalowa, a zarazem możliwie jak najbardziej lokalna. Wspólnoty Pomocy oferują zestaw narzędzi, dobrych praktyk i wsparcie w tworzeniu parafialnych wspólnot pomocowych. Dzięki jednemu systemowi mamy możliwość skorzystania z siły synergii w poradzeniu sobie ze skutkami pandemii” – wyjaśnia KAI Jakub Kiersnowski, prezes warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
Marta Titaniec, wiceprezes zarządu Fundacji Most Solidarności, podkreśla, że Wspólnoty pomocy to Kościół, który staje po stronie potrzebujących. – Pandemia stawia przed nami pytanie, jakimi jesteśmy chrześcijanami, czy osoby w izolacji zostaną osamotnione, czy dostrzeżemy w nich bliźniego. Najlepszym miejscem do sprawdzenia tego jest parafia – mówi Maryna Czaplińska, członkini zarządu KIK.Inicjatywa otrzymała rekomendację metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, i cieszy się jego osobistym wsparciem. Realizacja inicjatywy przebiega w pełnym porozumieniu z archidiecezją warszawską.
– Moim zdaniem geniusz tej akcji, o ile z determinacją zostanie wdrożona, polega na połączeniu prawdziwych, istniejących, pełnych relacji i ewangelicznych wartości mikrowspólnot, ze specjalistami udostępniającymi fachowe narzędzia i najlepsze, profesjonalne doświadczenia – mówi Paweł Kęska z Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. Podkreśla, że mamy tu do czynienia z docenieniem wartości parafii. Wskazuje również, że wypracowany system ma sprawdzać się również przy innych kryzysowych sytuacjach, bo po pandemii czekają nas zapewne kolejne problemy, takie jak wzrost bezrobocia.
Inicjatorami akcji są przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych i wspólnot kościelnych: Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Fundacji Most Solidarności oraz Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki.
Więcej informacji na stronie http://wspolnotypomocy.pl/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.