Poznańska Droga Krzyżowa

bt / br, Poznań, 2013-02-19

Tłumy poznaniaków w pierwszy czwartek Wielkiego Postu wieczorem przeszły ulicami swojego miasta w Drodze Krzyżowej. „Jest ona wyrazem naszego hołdu dla cierpiącego Zbawiciela, a jednocześnie wyrazem pragnienia przebłagania za grzechy osobiste i społeczne mieszkańców miasta” – podkreślił uczestniczący w nabożeństwie abp Stanisław Gądecki.

Poznańska Droga Krzyżowa wyruszyła po wieczornej Mszy św. sprawowanej w bazylice farnej na Starym Mieście. Wzięli w niej licznie udział przede wszystkim wierni miejskich i podmiejskich parafii wraz ze swoimi duszpasterzami, klerycy seminariów archidiecezjalnego i zakonnych Poznania oraz osoby życia konsekrowanego.

Uczestnicy nabożeństwa przeszli ulicami miasta przez Stary Rynek, pl. Wolności i ul. Święty Marcin aż na pl. Adama Mickiewicza pod Poznańskie Krzyże – pomnik upamiętniający Powstanie Poznańskie w czerwcu 1956 r. oraz inne zrywy niepodległościowe Polaków w czasach komunizmu. Tam, na zakończenie Drogi Krzyżowej katechezę wygłosił abp Stanisław Gądecki.

„Podjęliśmy tę Drogę Krzyżową, aby przygotować naszą osobistą, wielkopostną drogę oczyszczenia” – podkreślił metropolita poznański zaznaczając jednocześnie, że Jezus nie przyszedł na świat przede wszystkim po to, żeby cierpieć i wzywać nas do cierpienia.

„Gdyby tak brzmiało orędzie Chrystusa, byłby to czysty masochizm, gloryfikacja cierpienia i kultury śmierci. Ale Jezus tego nie głosił. Jego orędzie to radosna nowina, która od początku skrywa w sobie radykalne bycie dla innych” – wyjaśnił arcybiskup.

Kaznodzieja zauważył też, że jako uczniowie Jezusa powinniśmy uczyć się od Niego troskliwości, służenia innym i rezygnacji z siebie. Jednak, aby stać się całkowicie darem z siebie, trzeba nam doświadczenia krzyża i naśladowania Chrystusa na Jego drodze wiodącej do Kalwarii.

„Jest to droga, na której każdego dnia trzeba się uczyć wyzwolenia z własnego egoizmu i ograniczeń, aby uczynić miejsce Bogu, który przekształca nasze serca” – przekonywał abp Gądecki.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się także do wiadomości sprzed kilku dni o rezygnacji Benedykta XVI z posługi Biskupa Rzymu, wskazując na swego rodzaju „krzyż posługi papieskiej”. Przyznał też, że ta decyzja Ojca Świętego „świadczy o tym, że papiestwo jest niełatwą służbą”.

„Trzeba spojrzeć na tę decyzję z perspektywy wiary. Papież, człowiek o odpowiedzialnym i wrażliwym sumieniu, uderza w wielki dzwon, żeby obudzić sumienia ludzi i wezwać ich do większej odpowiedzialności za Kościół” – stwierdził abp Gądecki dodając, że w dzisiejszym świecie atakowane są same podstawy człowieczeństwa: troska o życie, o wychowanie młodego pokolenia oraz małżeństwo i rodzina. W takiej sytuacji, jak zauważył, „trzeba stanąć po stronie Ewangelii”.

Metropolita poznański podkreślił również, że postrzega papieża jako człowieka głębokiej wiary i mądrości, wielkiego serca, wrażliwości, delikatności, umiejącego podejmować najgłębsze problemy i rozterki współczesnego świata i współczesnej kultury.

„Ma on głębokie rozeznanie znaków czasu i widać, że jest to człowiek pokorny” – zauważył abp Gądecki, zachęcając wiernych do wyrażenia wdzięczności Bogu za ten głęboki, teologiczny pontyfikat, który był „czasem zbawiennym dla Kościoła” i „wprowadził Kościół XXI w. na wyższy poziom teologiczny”. Dlatego arcybiskup metropolita wezwał wiernych archidiecezji poznańskiej do modlitwy w najbliższą niedzielę za Benedykta XVI oraz o łaski potrzebne dla nowego Ojca Świętego.

„Natomiast wszystkich, którzy czują dług wdzięczności wobec Ojca Świętego zapraszam na dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI do katedry poznańskiej w niedzielę 3 marca na godz. 10” – powiedział abp Gądecki na zakończenie.

Uczestnicy Poznańskiej Drogi Krzyżowej rozważając Mękę Pańską, prosili o przebłaganie za grzechy własne, miasta i Ojczyzny oraz modlili się o łaski potrzebne dla wszystkich chrześcijan na świecie, zwłaszcza tych prześladowanych. Rozważania pasyjne podczas nabożeństwa poprowadził ks. Marek Jarząbek z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu.

Autorem zdjęć jest Dawid Tatarkiewicz

Komentarze (1)

Dorota

3 lata, 11 miesięcy temu

Nadzieja ,że Poznańska społeczność da zryw dla Częstochowy i jej władz ,że Bóg jest Miłością i Nie wolno eksperymentować w witro i żądać by nie zgodnie z dekalogiem Rada Miasta Częstochowy postępowała bo Pan czy prędzej czy później osobiście dotknie palcem Bożym tego ,który głosuje przeciw życiu. Panie nie zabijaj ich pierworodnych poczętych dzieci .Ciebie Prosimy. Wysłuchaj Nas Panie .

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook