Drukuj Powrót do artykułu

Współpraca chrześcijan i muzułmanów tematem konferencji na UKSW

21 kwietnia 2017 | 12:40 | mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ

O współpracy międzyreligijnej w kontekście migracji i zagrożenia bezpieczeństwa w Europie będą dyskutować 24 maja na UKSW światowi eksperci w zakresie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego oraz specjaliści z zakresu migracji. W spotkaniu weźmie udział dyrektor Westminster Interstate Agency John Daldin.

– Celem konferencji jest podjęcie refleksji nad wyzwaniami jakie stawia przed chrześcijańskimi i islamskimi instytucjami religijnymi wzrost lęku przed islamem, poczucie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego i kulturowego, występujące w społeczeństwach Europy, w tym również w Polsce, w związku z napływem imigrantów i uchodźców z krajów muzułmańskich oraz atakami terrorystycznymi w Europie Zachodniej – mówi organizator konferencji ks. prof. Janusz Balicki z UKSW.

Podczas spotkania wybitni naukowcy będą szukać przyczyn i sposobów rozwiązania towarzyszącego Europejczykom poczucia zagrożenia. Paneliści zastanowią się także nad wyzwaniami, jakie niosą za sobą ataki terrorystyczne i zamachy w Europie.

– Wśród ważnych tematów podejmowanych podczas konferencji byłaby także współpraca muzułmańsko-chrześcijańska – mówi ks. prof. Balicki. Politolog z UKSW zwraca uwagę, że gościem specjalnym sympozjum będzie dyrektor Westminster Interstate Agency John Daldin. Pochodzący z Włoch brytyjski ekspert prowadził szczegółowe badania na temat współpracy międzyreligijnej organizacji religijnych.

Konferencja „Współpraca międzyreligijna w kontekście migracji i zagrożenia bezpieczeństwa w Europie. Wyzwania dla islamu i chrześcijaństwa” organizowana jest przez londyńskie centrum kultury islamskiej Regent’s Park Mosque, Międzyinstytutowy Zakład Badań nad Migracją UKSW, Instytut Politologii UKSW, Katedrę Islamistyki i Arabistyki UW, Rady KEP ds. Migracji, Pielgrzymek i Turystyki oraz ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Międzynarodowe spotkanie odbędzie się 24 maja na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – kampus przy ul. Wóycickiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.