Wspominanie święta Sukkot
15 października 2011 | 17:12 | dziar Ⓒ Ⓟ
Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w piątkowym wieczorze pod nazwą „Kalendarz świąt żydowskich – Sukkot”, który odbył się w Antykwariacie Naukowym im. Andrzeja Metzgera. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Historii i Kultury Żydów Polskich oraz Muzeum Historii Kielc.
Głównym punktem wieczoru była pogadanka Katarzyny Rusinow na temat obchodzenia i symboliki święta Sukkot, z wyszczególnieniem głównych rytuałów oraz poczęstunek, zakorzeniony w tradycji święta.
Sukkot to żydowskie Święto Szałasów (Namiotów). Rozpoczyna się w pięć dni po święcie Jom Kippur i w dwa tygodnie po rozpoczęciu roku. Należy do świąt radosnych. Upamiętnia okres mieszkania w szałasach i namiotach w historii narodu żydowskiego. Słowo „sukka” oznacza szałas lub namiot. W starożytności święto było związane ze żniwami i podziękowaniem za plony. Przez siedem dni święta ortodoksyjni Żydzi mieszkają poza domem w namiotach lub szałasach – pod gołym niebem. Podczas święta odmawia się specjalne modlitwy i psalmy, np. w siódmy dzień następuje odczytywanie Księgi Powtórzonego Prawa. „Generalnie unikano wówczas ciężkich prac, a święta miały charakter towarzyski i bardzo rodzinny, podkreślający jedność między ludźmi” – wyjaśniała Rusinów.
Podkreślała, że stowarzyszeniu nie chodzi o przywracanie obchodów żydowskich świąt w polskich miastach, ale o „możliwość zrobienia miejsca dla pamięci”. – „700 lat wspólnej historii nie wolno wymazać” – mówiła.
Goście imprezy wspominali m.in. obchody święta Sukkot w Nowym Jorku, czy w przedwojennych Kielcach, mówili o renesansie kultury żydowskiej w Europie, a szczególnie w Polsce.
Dyskutowano także o sensie przypominania pogromu Żydów w Kielcach, pytano o sens uświadamiania mieszkańcom Kielc „piętna pogromu”. „Jesteśmy dzisiaj tutaj także i po to, aby walczyć z legendą pogromu, która wciąż obrasta w nowe elementy. Kielce są niestety wyłącznie tak kojarzone w świecie” – zauważyła Katarzyna Rusinow.
W ramach obchodów przed kamienicą w centrum Kielc, w której mieści się antykwariat, ustawiono także namiot – szałas, promujący rolniczy charakter żydowskiego święta, z jabłkami, śliwkami, winogronami.
Organizatorzy zapowiadają kolejny wieczór z cyklu świąt żydowskich – święto Chanuki w grudniu.
Stowarzyszenie Historii i Kultury Żydów Polskich powstało w Kielcach w kwietniu 2010 r., jego siedziba mieści się przy ul. Wesołej 52.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.