Drukuj Powrót do artykułu

„Wstańcie, chodźmy!” – zakończył się XIX Dzień Papieski

14 października 2019 | 06:00 | oprac. lk, mp / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. FDNT

„Wstańcie, chodźmy!” – to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 13 października w całej Polsce. Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominane było nauczanie św. Jana Pawła II. We wszystkich kościołach i na ulicach miast odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Organizatorem Dnia Papieskiego jest co roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

XIX Dniu Papieskiemu towarzyszyło hasło „Wstańcie, chodźmy!”, będące tytułem książki napisanej przez Jana Pawła II w 2002 r. Papież przywołuje w niej słowa Chrystusa do apostołów w dramatycznych okolicznościach, już po Ostatniej Wieczerzy i modlitwie w Getsemani, tuż przed pojmaniem, procesem i męką. W kolejnych rozdziałach Jan Paweł II podejmuje rozważania nad swoim powołaniem i odwołuje się do miejsc, osób i zadań związanych z posługą biskupią.

„W ten sposób Ojciec Święty chciał zachęcić wówczas wszystkich do tego, aby obudzeni i zmobilizowani weszli w nowe, trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Te słowa Dnia Papieskiego to nie tylko wspomnienie tamtego czasu końca papieskiego pontyfikatu – trzy lata później papież umarł – ale bierzemy do siebie te słowa, aby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby, jego dzieł” – wyjaśniał przed XIX Dniem Papieskim kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Nagrody TOTUS TUUS

Tradycyjnie w wigilię Dnia Papieskiego wręczone zostały na Zamku Królewskim w Warszawie nagrody TOTUS TUUS, przyznawane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w pięciu kategoriach różnym instytucjom i osobom za propagowanie i wcielanie w życie nauczania św. Jana Pawła II.

Tegorocznymi laureatami zostali: ks. prof. Michał Heller, Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie, kompozytor i śpiewak Piotr Pałka, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” oraz Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia. Nagrody w postaci statuetek anioła wręczone zostały podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

W trakcie wyemitowanego w sobotę na antenie TVP1 specjalnego słowa prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował wszystkim wspierającym Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. „Dzięki Waszemu wsparciu mogą się kształcić, rozwijać i formować, by na mocnym fundamencie wznosić dom wspólnej przyszłości” – mówił abp Polak, życząc, by kolejny Dzień Papieski był dla wszystkich „impulsem wyrywającym z szarej, monotonnej, często dla tak wielu trudnej codzienności”.

„Nie przyszliśmy na świat, aby wegetować, jak nam przypomniał w Krakowie papież Franciszek, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad, trwały ślad. Zatem: Wstańcie, chodźmy!” – apelował Prymas Polski.

W trakcie niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie do Polaków obchodzących XIX Dzień Papieski zwrócił się papież Franciszek. „W szczególności pozdrawiam wiernych w Polsce, którzy obchodzą dziś Dzień Papieski: dziękuję im za modlitwy i nieustanną miłość” – powiedział Ojciec Święty.

„Wstańcie, chodźmy!” – głosić Ewangelię

Kard. Nycz podczas niedzielnej Mszy św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej, dodał, że słowami „Wstańcie, chodźmy!” Jezus „budził śpiących apostołów do czuwania, pracy, bycia przy tym, co najważniejsze”. Także my dzisiaj – tłumaczył kard. Nycz – niezależnie od wieku i sił, które mamy, powinniśmy wstawać i iść po to, by głosić Ewangelię i wypełniać powołanie otrzymane od Boga. To chce nam powiedzieć dziś Jan Paweł II.

Wspominany jest w niedzielę Dnia Papieskiego także początek pontyfikatu Jana Pawła II – zaznaczył kard. Nycz, przypominając wypowiedziane 16 października 1978 r. przez kard. Karola Wojtyłę słowa o tym, by ludzie nie lękali się, ale przyjęli Chrystusa. – Otwórzcie się na Chrystusa! Jakże po 40 latach te słowa są dziś aktualne, gdy świat się zamyka na Pana Jezusa i bardzo często właśnie z tego powodu nie może sobie poradzić ze swoimi problemami – tłumaczył metropolita.

XIX Dzień Papieski jest wreszcie wspomnieniem pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 r., której rocznica przypada w tym roku. Papież Polak apelował wtedy do rodaków, by byli mocni w swojej wierze oraz, że nie da się zrozumieć człowieka i polskiej historii bez Chrystusa. – Za to wszystko dzisiaj w różnych miejscach naszej Ojczyzny chcemy Panu Bogu dziękować i uczyć się dziękczynienia – podsumował kard. Kazimierz Nycz.

„Wstańcie, chodźmy!” – naśladować Jana Pawła II

W krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. z udziałem stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – Wstań, idź do tych, których spotykasz na twojej drodze, by dzielić się twoją wiarą, twoim doświadczeniem spotkania się z Bogiem, twoim osobistym świadectwem – zachęcał młodych.

Podkreślał, że Polska i świat potrzebują świadectwa uczniów Jezusa. – Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo pogłębiają się w naszym społeczeństwie podziały, uprzedzenia, wzajemna nieufność, wrogość, prowadząca również do słownej agresji, a nawet posuwająca się dalej – mówił kard. Dziwisz.

Jego zdaniem, „ten prawdziwy trąd niszczy wzajemne więzi, pomniejsza radość życia, osłabia nasze duchowe energie, dzięki którym moglibyśmy pomnażać znacznie więcej dobra w nas i wokół nas, dostrzegając bliźnich czekających na wsparcie, na dobre słowo, na życzliwy gest”. Dodał, że w takiej atmosferze „niełatwo budować cywilizację miłości, o której tak często mówił i na której tak bardzo zależało św. Janowi Pawłowi II”.

Kardynał uwrażliwiał, że w tej sytuacji nie wolno być bezczynnym. – Dzieło naprawy wzajemnych relacji i budowania wspólnoty opartej na prawdzie, na wzajemnym szacunku i szczerym dialogu każdy z nas powinien zacząć od siebie, od swojej rodziny i środowiska – mówił.

Według niego, szczególna odpowiedzialność spoczywa na dziennikarzach, bo środki społecznego przekazu „nie są po to, żeby walczyć z innymi, ale walczyć o dobro, o prawdę, o piękno, o miłość”. – Z tego zadania przecież będziemy wszyscy rozliczeni u kresu naszego życia przez Boga, który jest miłością i który stworzył nas do miłości – stwierdził.

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II mówił, że choć zmieniają się czasy, w których pojawiają się nowe szanse i zagrożenia, wciąż warto naśladować postawę polskiego papieża. – Chodzi o to, byśmy ożywieni wiarą, pogłębiając osobistą relację i przyjaźń z Chrystusem oraz więź ze wspólnotą Jego Kościoła, podejmowali z ufnością nowe wyzwania – wyjaśniał. Dodał, że Jan Paweł II nie zostawił gotowych recept, zostawił jednak wskazania, które mogą pomóc w „stawianiu czoła wyzwaniom i podejmowaniu zadań”.

„Wstańcie, chodźmy!” – czerpać z mądrości papieża

Podczas porannej Mszy św. radiowej w warszawskiej Bazylice Świętego Krzyża bp Romuald Kamiński zwrócił uwagę, że mimo upływu lat nadal dzisiejsze pokolenia mogą się inspirować nauczaniem i życiem św. Jana Pawła II.

„Minęło już tyle lat od tamtych pamiętnych dni. Wzrasta już kolejne pokolenie, a my nadal mamy możliwość bardzo obfitego czerpania z mądrości, przykładu, doświadczenia i świętości tej osoby. Myślimy o Janie Pawle II. Tak to, najmilsi, jest ze świętymi” – mówił biskup warszawsko-praski.

Przypomniał, że często budowane są na świecie pomniki, aby zatrzymać w osobistej pamięci, ale także w pamięci historycznej postacie, które mocno zaakcentowały swoją obecność w świecie. – Św. Jan Paweł II ma także swoje podobizny, wyryte w trwałych materiałach, produkcjach filmowych, dziełach poetów i pisarzy, malarzy – zaznaczył bp Kamiński.

Dodał jednak, że wśród tych pomników materialnych jest także inny, wyjątkowy. – Istnieje niezwykły pomnik, budowany szlachetnie w sercach tych, którzy dzięki znanej nam Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, poprzez wsparcie dobrych i wrażliwych ludzi, mogą łatwiej odnaleźć swoją drogę życiową i owocniej zrealizować swoje powołanie – podkreślił kaznodzieja.

Na zakończenie centralnych obchodów XIX Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej odbył się, transmitowany przez TVP1 i TV Polonia, koncert galowy. Wystąpili w nim m.in. zespół niemaGotu, Maleo, Olga Szomańska, Maciej Miecznikowski oraz Halina Mlynkova i Aleksandra Nykiel. Ważnym elementem koncertu były archiwalne fragmenty filmu dokumentalnego „Pielgrzym” Andrzeja Trzos-Rastawieckiego, będącego zapisem pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski.

W słowie wieńczącym koncert kardynał Nycz w imieniu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wypowiedział „to jedno piękne słowo: Dziękuję”. Podziękowania złożył wszystkim wykonawcom oraz Telewizji Polskiej za transmisję na kilku kanałach, dzięki czemu – jak podkreślił – ten koncert stanowi tak ważny punkt Dnia Papieskiego.

Na zakończenie nawiązał do św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, tych dwóch wielkich Polaków, „których drogi tak bardzo się splatały”. Podkreślił, że „ich drogi krzyżowały się wielokrotnie, po raz pierwszy w 1958 r., kiedy Karol Wojtyła został biskupem pomocniczym krakowskim i wszedł w skład Konferencji Episkopatu, potem przez całe ich życie, m.in. na Soborze Watykańskim II oraz kiedy Wojtyła był kardynałem w Krakowie. Zaznaczył, że ich drogi splotły się także w sposób szczególny podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r., która to pielgrzymka była wspominana podczas dzisiejszego koncertu, z racji jej 40-lecia. Podkreślił, że była to pielgrzymka, gdzie kard. Wyszyński i Jan Paweł II „byli razem i wiernie sobie towarzyszyli”.

„Z tego skrzyżowania dróg tych dwóch wielkich Polaków i pasterzy Kościoła – dodał kard. Nycz – narodziło się to wszystko, co im zawdzięcza Kościół w Polsce, Kościół powszechny i nasza Ojczyzna”.

„Ci dwaj wielcy pasterze są tymi, za których dziękujemy dzisiaj, także dlatego, że głęboko wierzymy, ze w niebie są razem” – podkreślił metropolita warszawski, dodając, że „za parę miesięcy odbędzie się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego oraz, że będzie on nowym orędownikiem u Boga, jakże potrzebnym nam dzisiaj wraz z Janem Pawłem II”.

Dzień Papieski na sportowo i kulturalnie

XIX Dzień Papieski, tak jak w latach poprzednich, obfitował w całym kraju w wiele wydarzeń o charakterze charytatywnym, medialnym, naukowym, kulturalnym i sportowym. Odbywały się one już od piątku i trwały przez sobotę i niedzielę.

W Krakowie i Warszawie na Rynku Głównym i Placu Zamkowym stypendyści tańczyli belgijkę, zaplanowano loterię fantową, malowanie twarzy, kącik rysunkowy czy porady medyczne. W Rzeszowie i innymi miastach przewidziano atrakcje dla całych rodzin, w tym kiermasz ciast, losowanie niespodzianek i balonowe zoo. Jana Pawła II wspominano podczas Mszy św. i modlitw różańcowych, a w katedrze rzeszowskiej w trakcie peregrynacji jego relikwii. W Poznaniu na kampusie akademickim Politechniki Poznańskiej odbył się Towarzyski Turniej Piłki Nożnej „Dzieło Cup”. W wielu świątyniach stypendyści opowiadali, co umożliwiło im fundacyjne wsparcie finansowe.

Tradycyjnie też na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zwanych żywym pomnikiem pontyfikatu Jana Pawła II, w całym kraju odbywały się kwesty publiczne i przykościelne. Podczas ubiegłorocznego XVIII Dnia Papieskiego w 209 sztabach zebrano na ten cel łącznie ponad 7,5 mln zł, w tym w zbiórce publicznej 652 tys. zł, a w zbiórce przykościelnej 6,9 mln zł.

Tegoroczny Dzień Papieski zainicjował także przypadające w przyszłym roku obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

„Bardzo zależy nam na tym, by zachęcić nie tylko młodych, ale wszystkich do odkrywania i poznawania nauczania św. Jana Pawła II. To jemu w ogromnym stopniu zawdzięczamy zmiany, do których doszło w naszej Ojczyźnie. To Jego odwaga, mądrość i siła ducha pomogły nam zmienić Polskę” – uważa ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Dodaje, że założeniem Fundacji na najbliższy rok jest powrót do nauczania papieskiego. „Świadomość, że Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem wielkiego ducha, jest powszechna, ale musimy zrobić wszystko, by papież nie był dla młodych tylko postacią historyczną. Jego nauczanie jest niezwykle aktualne. Są też tysiące ludzi, którzy mogą opowiadać młodzieży o spotkaniach z Janem Pawłem II i o tym, jak on wpłynął na ich życie i zmiany w Polsce oraz na całym świecie” – wyjaśnia ks. Kowalczyk.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r. W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Najważniejszym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.