Wszczęto starania o beatyfikację członka „Białej Róży”
13 października 2020 | 13:14 | st (KAI) / hsz | Monachium Ⓒ Ⓟ
Archidiecezja Monachium i Fryzyngi podejmuje starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Willi Grafa, członka „Białej Róży” – niemieckiej grupy antynazistowskiej o orientacji chrześcijańskiej – informuje agencja CNA Deutsch. W poniedziałek 12 października mija 77 lat od jego egzekucji w więzieniu w Monachium.
Starania te trwają od trzech lat: w 2017 r. rozpoczęto wstępne dochodzenie, w którym teologowie i historycy zajmują się życiem i pismami Grafa. Po jego zakończeniu może nastąpić otwarcie procesu beatyfikacyjnego.
Willi Graf urodził się 2 stycznia 1918 r. w Kuchenheim w Nadrenii i już w młodym wieku był członkiem stowarzyszeń katolickich. Od 1937 r. studiował medycynę w Bonn, w 1940 r. został wcielony do Wehrmachtu jako sanitariusz. Przemieszczając się po Europie był świadkiem okrucieństw wobec Żydów w warszawskim getcie oraz cywilnej ludności na okupowanych terenach Rosji sowieckiej.
W 1942 r. został wysłany do Monachium, aby kontynuować studia medyczne. Tam dołączył do grupy studentów „Białej Róży”, którzy metodami pokojowymi, w ulotkach wzywali do oporu przeciwko Hitlerowi i reżimowi narodowosocjalistycznemu. 18 lutego 1943 r. został aresztowany wraz z siostrą Anneliese. Podczas trwającego pół roku śledztwa nikogo nie wydał, biorąc całą winę na siebie. 19 kwietnia został skazany na śmierć, a 12 października ścięty w więzieniu Monachium-Stadelheim.
W ramach wstępnego dochodzenia postulator zajmuje się życiem Grafa i jego opinią wśród wiernych. Biegli teologowie badają pisma Willi Grafa. Po zakończeniu badania wstępnego możliwe jest wszczęcie postępowania beatyfikacyjnego.
16 grudnia archidiecezja monachijska otworzyła formalnie dwa procesy beatyfikacyjne: pochodzącego z Włoch niemieckiego teologa katolickiego i filozofa religii Romano Guardiniego (1885-1968) i publicysty, krytyka narodowego socjalizmu Fritza Gerlicha (1883-1934).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.