Wybrano 8 nowych prezydentów Światowej Rady Kościołów
06 listopada 2013 | 10:47 | kg (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
Uczestnicy odbywającego się w Pusanie (Korea Południowa) X zgromadzenia ogólnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK) wybrali 4 listopada ośmioro nowych przewodniczących (prezydentów) tej organizacji. Zgodnie z konstytucją Rady reprezentują oni wszystkie części świata oraz dwa odłamy wschodniego chrześcijaństwa: prawosławie i Kościoły niechalcedońskie, a połowę liczby nowych przewodniczących stanowią kobiety.
Wszyscy oni są z urzędu członkami Komitetu Naczelnego ŚRK, którego odnowiony skład (150 osób) zostanie również wybrany na tym zgromadzeniu. Oto nazwiska i regiony nowych prezydentów:
Afryka: pastorka dr Mary Anne Plaatjies van Huffel – Zjednoczony Kościół Reformowany w Afryce Południowej,
Azja: pastorka prof. dr Sang Chang – Kościół Prezbiteriański w Republice Korei (Południowej),
Europa: abp Anders Wejryd – Kościół Szwecji (luterański),
Ameryka Łacińska i Karaiby: pastorka Gloria Nohemy Ulloa Alvarado – Kościół Prezbiteriański Kolumbii,
Ameryka Północna: bp Mark MacDonald – Kościół Anglikański Kanady,
Pacyfik: pastorka dr Mele’ana Puloka – Wolny Kościół Wesleyański z Tonga,
Prawosławni: Jan X – patriarcha Antiochii i Całego Wschodu,
Chrześcijanie niechalcedońscy: Garegin II – najwyższy patriarcha i katolikos wszystkich Ormian.
Konstytucja Światowej Rady Kościołów stanowi, iż zadaniem przewodniczących jest wspieranie ekumenizmu i informowanie o działalności tej organizacji na swych kontynentach bądź w swych nurtach chrześcijańskich. Mają oni również obowiązek uczestniczenia w spotkaniach Komitetu Naczelnego, który zbiera się zwykle raz lub dwa razy w roku.
Światowa Rada Kościołów powstała na I zgromadzeniu ogólnym w Amsterdamie w sierpnia 1948 w celu, jak to wówczas i dzisiaj się zaznacza, wspierania jedności chrześcijan w wierze, dawania świadectwa i służby na rzecz świata sprawiedliwego i pokojowego. Na koniec 2012 do Rady należało 345 Kościołów anglikańskich, protestanckich, prawosławnych, niechalcedońskich i starokatolickich, liczących ponad 500 mln członków, z przeszło 110 państw.
Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1964 r. blisko z nią współpracuje, głównie w ramach Komisji „Wiara i Ustrój”, której jest pełnoprawnym członkiem. W obecnym zgromadzeniu uczestniczy 25-osobowa delegacja katolicka.
Najwyższym organem ŚRK jest właśnie zgromadzenie ogólne, zbierające się średnio co 7 lat – poprzednie odbyło się w lutym 2006 w Porto Alegre w Brazylii. Na co dzień pracami organizacji kieruje sekretarz generalny, którym od 1 stycznia 2010 jest pastor luterański z Norwegii Olav Fykse Tveit. Siedziba organizacji mieści się w Genewie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.