Wycieczki panoramiczne po Muzeum Ikon w Supraślu w internecie
23 stycznia 2012 | 17:13 | awo Ⓒ Ⓟ
Po największym w Polsce Muzeum Ikon w Supraślu można odbyć wycieczkę panoramiczną. Internauci mogą obejrzeć w formie zdjęć panoramicznych kolekcję ikon oraz szesnastowieczne freski z cerkwi klasztoru.
Bezcenna kolekcja liczy ponad tysiąc ikon, krzyże prawosławne, ikonki podróżne z XVIII-XX wieku, modlitewniki. Wirtualnemu zwiedzaniu muzeum towarzyszy muzyka – jednogłosowy śpiew chóralny, służący kontemplacji świętych wizerunków. To pierwsze w Polsce interaktywne muzeum prezentujące sztukę sakralną prawosławia.
W sali kanonu prezentowane są typy przedstawień w ikonie zgodnych z kanonem, a widz może poznać odniesienia do wielowiekowej tradycji, ukształtowanej na tekstach liturgicznych, hymnografii i pismach Ojców Kościoła. To wszystko ma opowiadać o historii, genezie ikony – podkreślają muzealnicy. Sala świątyni poświęcona jest cerkwi przepełnionej modlitwą i metaforą znaków. W sali ikon podróżnych obejrzeć można ekspozycję prezentującą ikony metalowe: plakiety, krzyże i poliptyki. W sali Chrystusa – wystawę prezentującą kanoniczne przedstawienia Chrystusa a w sali Matki Bożej – przepiękne ikony Bogurodzicy. Można też zobaczyć jak wyglądała cela mnicha-ikonopisarza.
W Muzeum ikon w Supraślu można też zobaczyć XVI-wieczne freski supraskie pochodzące ze świątyni Zwiastowania w Supraślu. Prezentowane są w otoczeniu archiwalnych zdjęć odtwarzających nieistniejącą już polichromię.
Działające od 2006 r. muzeum znajduje się w części Pałacu Archimandrytów w Supraślu, użytkowanym przez prawosławny klasztor męski Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.
Eksponaty zbierało przez prawie pół wieku Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Część z nich pochodzi z przemytu wykrytego na granicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.