Wydarzenia Wielkiego Tygodnia powtarzają się w naszym życiu
05 kwietnia 2020 | 14:00 | ako / hsz | Świdnica Ⓒ Ⓟ
Wydarzenia Wielkiego Tygodnia z Jezusem w Jerozolimie w jakimś wymiarze powtarzają się w dzisiejszych wydarzeniach świata, ale także w naszym życiu narodowym, osobistym i rodzinnym. Również i dla nas, chrześcijan, proces Jezusa i Jego męka trwają, lecz w zupełnie innym wymiarze znaczeniowym: odnawiają się w każdym uczniu (a także w każdym człowieku), który, jak Jezus, cierpi i jest prześladowany z powodu sprawiedliwości; są odnawiane przez tych, którzy nadal wołają: Nie tego, ale Barabasza!, Ukrzyżuj Go” – mówił bp Ignacy Dec. W Niedzielę Palmową biskup przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię w katedrze świdnickiej.
Jezus, który przybył na święta Paschy do Jerozolimy jest witany słowem „Hosanna”; „Hosanna Synowi Dawidowemu”. W tym okrzyku ludzie wyrażali wielki aplauz dla Jezusa, którego wielu znało z nauczania i czynienia cudów. Liturgicznym symbolem tego radosnego początku są palmy, które dzisiaj poświęcamy. Jednakże, już po kilu dniach, gdy Jezus sam dobrowolnie wydał się na mękę, gdy dał się pojmać, osądzić i ukrzyżować, pojawił się inny okrzyk „Niech będzie ukrzyżowany!”; „Na krzyż z Nim!”. Entuzjazm tłumów przerodził się w nienawiść i szyderstwa, zaś entuzjazm uczniów przemienił się w tchórzowską ucieczkę – mówił bp Dec.
Podczas homilii biskup zachęcał do refleksji nad własnym postępowaniem. – Moi drodzy, przychodzi czas, abyśmy sobie odpowiedzieli do kogo jesteśmy podobni z drogi krzyżowej Jezusa, gdy dzisiaj stykamy się z cierpieniem ludzi, w których w jakiś sposób jest obecny i cierpi sam Jezus. Prośmy dziś Pana Boga, aby pomógł nam wypędzić z nas miłość własną, przesadną pogoń za sprawami tego świata i napełnił nas swoim, Bożym wyciszeniem i pokorą serca, wdzięcznością wobec Jezusa za Jego mękę i śmierć za każdego z nas. Miejmy nadzieję, że z obecnego doświadczenia cierpienia spowodowanego pandemią koronawirusa, z tego Wielkiego Piątku przejdziemy do chwały zwycięstwa.
Wierni mieli możliwość modlitewnej łączności duchowej. Msza Święta transmitowana była na stronie diecezjalnej i diecezjalnym fanpage’u.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.