Czy w Wigilię obowiązuje post?

mck // ro, Warszawa, 2008-12-23

Według obowiązujących przepisów kościelnych w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jednakże biskupi polscy zachęcają do niego ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w naszym kraju.

Złagodzenie przepisów postnych nastąpiło z chwilą wprowadzenia w 1983 roku nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, dokładną zaś ich wykładnię przedstawili polscy biskupi w 2003 r. w specjalnym liście pasterskim nt. przykazań kościelnych.

Hierarchowie przypominają w nim, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". Oznacza to, że jeśli ktoś nie zachowa postu w Wigilię, to nie ma grzechu.

Jednak "zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia" - napisali w liście biskupi.

Komentarze (62)

Marcin, 54 lata

8 lat temu

Ja tego nie rozumiem. Swięta Bożego Narodzenie są najradośniejszym świętem całego roku. Przygotowaniu do nich służy Adwent, w którym powinno się być wyciszonym, skromnie jeść, a nawet odmówić sobie ulubionych potraw czy słodyczy. Chodzi o to, żeby nasza radość na Gwiazdkę była tym większa. Po co więc ten post w Wigilię, który jest liturgicznie nielogiczny? Słusznie został on zniesiony przez polskich biskupów już 5 lat temu. Skąd więc to "zachęcanie do powstrzymywanie się od mięsa"? Zarówno przez biskupów jak i wielu proboszczów. Nielogiczne, niekonsekwentne, bez sensu. Moim skromnym zdaniem...
Radosnych i zdrowych Swiąt!

Odpowiedz

Marcin SDS

8 lat temu

na początku powinniśmy wiedzieć, że post w Wigilię wywodzi się z dawnych czasów. Dziś Adwent nazywany jest czasem radosnego oczekiwania, ale jeszcze niedawno był raczej okresem pokutnym i dawniej ludzie surowo pościli. Sam dzień Wigilii należy do Adwentu, stad wzięła się praktyka poszczenia, a właściwie powstrzymywania się od mięsa, ale Wieczerza Wigilijna, choć bezmięsna zawsze była obfita. U mnie w domu był zwyczaj ze cały dzień nic się nie jadło aż do wieczora. W świetle nowych przepisów liturgicznych Adwent, a więc i Wigilia, nie należą do okresów pokuty (dawniej mówiło się o czasach zakazanych). Jeśli ktoś ma wątpliwości to mówię: zachowujcie post w Wigilię! dla TRADYCJI !!!

Odpowiedz

Nodem

3 lata, 1 miesiąc temu

A kto powiedział: Dla własnej tradycji zmieniliście Boże przykazania?

Odpowiedz

katol

2 lata temu

nodem to literówka demon?
zwyczaje wigilijne nie są przykazaniami....

Odpowiedz

erbeel

1 rok temu

Mój wierny lud proszę o szacunek dla waszych Kapłanów. Pozostańcie wierni tradycji i starodawnej kulturze polskiej. To Polska ma stać się ewangeliczną solą Europy poprzez naturalną więź z Kościołem, a Kościół z Narodem. Pan Jezus do Anny Argasińskiej 2011 rok.

Odpowiedz

x. grzegorz

8 lat temu

argument liturgiczny: bo wieczor wigilijny nalezy jeszcze do adventu, no chyba ze przedtem uczestniczyles juz we Mszy sw. wigilijnej (wieczorem).
argument ludzki: na weselu lepiej smakuja potrawy gdy wczesniej troche poposciles. gdy przychodzisz z pelnym brzuchem i objedzony na nic juz nie masz apetytu i znak swieta sie zatraca.
tak czy owak nie ma juz obowiazku, a zacheta jest skierowana dla tych, ktorzy chca zachowac tradycje a sa zdezorientowani przez fundamentalistow "nowej poprawnosci".
Niech kazdy postepuje wedlug tego co mu serce dyktuje.
Ani post w wigilijny wieczor ani jego brak nie sa istota tego swieta.
Bog przynosi pokoj a nie niepokoj...
Bozych swiat

Odpowiedz

ja

6 lat, 12 miesięcy temu

..."gdy przychodzisz z pełnym brzuchem i objedzony na nic już nie masz apetytu i znak święta się zatraca.".. no jak ktoś święta sprowadza tylko do jedzenia to może rzeczywiście post w wigilię ma jakiś sens.
zacznijmy obchodzić Boże narodzenie a nie jakieś święta kulinarne..

Odpowiedz

bzdurak

4 lata temu

co za nonsens - wszelkie wigilie Wielkich Dni są już obchodami tych dni, wieczerza wigilijna to nie adwent!!!!!

Odpowiedz

jest adwent

3 lata, 1 miesiąc temu

ADWENT DO ZMROKU, a wigilia zaczyna się po zmroku.

Odpowiedz

Witek

8 lat temu

Jest jeszcze tradycja o której zapomniałeś. Dla mnie post wigilijny nie stanowi zadnego problemu.

Odpowiedz

polak

8 lat temu

Po porstu chodzi o tradycje która stanowi o naszej tożsamości.
Post w wigilie jest tak tradycyjnie polski że nawet ateiści i komuniści nie jedzą mięsa tego dnia.
Czemu z tym walczyć?

Odpowiedz

Kronika Novus Ordo

8 lat temu

Panie Marcinie, Adwent kończy się w wigilię Bożego Narodzenia o godz. 24.00. Adwent jest okresem pokutnym, co najlepiej wyraża fioletowy kolor szat liturgicznych. W normalnych czasach przedsoborowych, WSZYSTKIE wigilie przedświąteczne były dniami postu i umartwienia. Ale kto to dzisiaj jeszcze myśli o poście, jałmużnie i modlitwie? Róbta co chceta! Niech żyje "Kościół bez kalorii"!

Odpowiedz

bzdurak

4 lata temu

każda wigilia jest początkiem nowego okresu! Wigilia Paschalna jest już Wilkanocą, a wigilia BN jest konsumowanie świąt...

Odpowiedz

katol

2 lata temu

Wigilia (z łac. vigilia = „czuwanie”, „straż”; vigilare = „czuwać”) – w tradycji chrześcijańskiej rozpoczęcie obchodów świątecznych wieczorem dnia poprzedzającego. Taki sposób świętowania osadzony jest ściśle w żydowskiej rachubie czasu, w której początkiem doby jest zmierzch.

W Kościele katolickim wigilia jest częścią każdej uroczystości (w tym niedzieli). Na jej obchód składają się I nieszpory oraz msza wigilijna. Najważniejsza wigilią jest Wigilia Paschalna, którą Augustyn z Hippony określił jako matkę wszystkich świętych wigilii[1].

Odpowiedz

cynik

8 lat temu

Post wigilijny odróżnia Wigilię od pozostałych dni w roku. To właśnie dzięki temu postowi i łamaniu się opłatkiem w rodzinnym gronie Wigilia w Polsce przetrwała, a w innych postchrześcijańkich krajach - nie.

Odpowiedz

Piotrek G

8 lat temu

Chodzi zapewne o podtrzymywanie tradycji narodowych i takie tam...

Odpowiedz

Paweł

8 lat temu

Marcin, ale tu jest mowa o wigilii, czyli chyba właśnie ostatnim dniu Adwentu.

Odpowiedz

Beata

8 lat temu

Tak zeby bylo jasniej, najradosniejsza jest Wielkanoc, z wiadomych wzgledów, a poza tym, nikt nikogo nie zmusza, mozna ale nie trzeba, wiec jaki problem czytajacego? zeby sie przyczepic? szkoda czasu. A daj czlowieku radosc równiez tym, którzy chca zachowac post w Tym dniu.

Odpowiedz

Piotr

6 lat temu

Dziś już mało kogo interesuje co kościół pozwala a czego nie pozwala.Z mojego pokolenia prawie wszyscy jedzą po śródziemnomorsku to warzywa ryby i owoce morza.Mięso już nie jest rarytasem i mało komu smakuje, a już na pewno nie wychodzi na zdrowie.Wychodzi na to że te kościelne nakazy i zakazy to już nikogo nie obchodzą i niczemu nie służą.

Odpowiedz

bolo

4 lata temu

Bardzo się mylisz

Odpowiedz

...

1 rok temu

śmieszny chłopczyk ;)

Odpowiedz

Wojciech

1 rok temu

Nie wiem z jakiego jest Pan pokolenia, lecz ja ze współczesnego i wbrew temu co Pan głosi obchodzą mnie nakazy i zakazy kościelne -wszak należę do jej wspólnoty od dnia Chrztu Świętego..
Panie Piotrze, przy Pana poglądach winien Pan zmienić imię na pseudonim:) toż stał się Pan poganinem! Poganinem-wegetarianinem ;)

Odpowiedz

erbeel

1 rok temu

Chyba się baaardzo mylisz

Odpowiedz

sa

6 lat temu

ale ta Wigilia była w piątek ! ! ! i wstrzemięźliwość OBOWIĄZYWAŁA

Odpowiedz

bolo

4 lata temu

trenuj przez to swoją silną Wolę

Odpowiedz

24 grudnia to adwent

3 lata, 1 miesiąc temu

24 grudnia to ADWENT!!!

Odpowiedz

Realista

3 lata temu

Adwent....ale nie post!!!

Odpowiedz

Studentka

3 lata temu

najważniejszym dniem jest nie Wigilia, a Boże Narodzenie- 25.12. Wigilia to tylko tradycja. jeśli Święto zaczyna się 25.12 (spójrzmy w kalendarz, jest to Święto Narodzenia Pańskiego, więc meritum sprawy i wszystkich Świątecznych dni), to Wigilia (przypomnę, że oznacza to dzień poprzedzający ważne wydarzenie, nie zaś samo wydarzenie) jest ostatnim dniem adwentu. Nie powinniśmy skupiać się na niej, ale właśnie na 25.12, którego to dnia w nocy Chrystus przyszedł na świat. Nie zatracajmy idei tych wielkich dni, nie skupiajmy uwagi na samym świętowaniu, ale na TYM CO ŚWIĘTUJEMY!!! dlatego nie tyle dla tradycji, ale dlatego, byśmy się nie pogubili- zachowujmy post...
Pozdrawiam! i życzę mile i przede wszystkim ŚWIADOMIE spędzonych Świąt Narodzenia Pańskiego - studentka

Odpowiedz

Z.Freud

8 lat temu

Biskupi cierpią na schizofrenię. To pewne.

Odpowiedz

x.grzegorz

8 lat temu

Bog zaplac za dobre slowo w dzien wigilii. z pewnoscia pomoze ci lepiej uczcic narodziny Boga w czlowieku.
Zycze ci pokoju wewnetrznego, bracie

Odpowiedz

bzdurak

4 lata temu

łał - to dopiero piekne szczere życzenia kapłańskie, gratulacje za styl nowej ewnagelizacji!

Odpowiedz

Beata

8 lat temu

no brawo, chyba urodzony psycholog, skoro tak po prostu po kilku zdaniach taka diagnoza... ech, zal mi tego ludu... skad znam te slowa?

Odpowiedz

bolo

4 lata temu

Ty na pewno

Odpowiedz

Olek

8 lat temu

A ja zawszew myślałem, że jest post...

Odpowiedz

cynik

8 lat temu

A po Wigilii przyjdzie czas na zniesienie postu w Środę Popielcową i Wielki Piątek...

Odpowiedz

Kronika Novus Ordo

8 lat temu

W Archidiecezji Los Angeles dwa lata temu kard. Mahony przeniósł Popielec na Sobotę, bo w środę wypadał Chiński Nowy Rok Świni (czy Smoka - już nie pamiętam). Więc wszystko przed nami!

Odpowiedz

Jarek

8 lat temu

Witam Was - moi drodzy, w mojej rodzinie tradycji się nie zmienia, tak żeby było nam wygodniej - i po prostu albo się je zachowuje i obchodzi albo nie - sprawa nie spożywania pokarmów mięsnych jest osobistym odczuciem potrzeby przeżywania powściągliwości od spożywania pokarmów mięsnych - WESOŁYCH ŚWIĄT !!!

Odpowiedz

bolo

4 lata temu

To się grubo mylisz

Odpowiedz

Bonifacy

8 lat temu

No, nie do końca jest tak, że Kodeks z 1983 r. zniósł wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a Synod plenarny to potwierdził. Synod wyraźnie zobowiązywał do powstrzymania się od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia. Trzy lata później Konferencja Episkopatu Polski zmieniła "nakaz" na "zalecenie".

1999 – II Polski Synod Plenarny. Liturgia Kościoła po Soborze Watykańskim II: art. 121 – „Należy zachować wstrzemięźliwość od spożywania mięsa w każdy piątek, chyba że w tym dniu przypada uroczystość, oraz w wigilię Bożego Narodzenia.”

2002 – Konferencja Episkopatu Polski „Wykładnia dla IV przykazania kościelnego” (tekst zatwierdzony przez Kongregację Nauki Wiary pismem z dnia 22.V.2002 r.): „Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Bożego Narodzenia”

Odpowiedz

cynik

8 lat temu

Post wigilijny w Polsce odróżnia Wigilię do innych dni. To między innymi dzięki temu postowi i łamaniu się opłatkiem w gronie rodzinnym Wigilia przetrwała w Polsce, a w innych krajach postchrześcijańskich - nie.

Odpowiedz

bozena

6 lat, 5 miesięcy temu

Ja nie rozumiem dlaczego przez całe życie pościłam pod grożbą grzechu w dni w które teraz nie muszę pościć. To znaczy, że to tylko wymysł, a teraz się komuś odwidziało i zniósł . Jeżeli tak to nie musiało się pościć, to była tylka tradycja a nie grzech bo albo coś pochodzi od Boga i obowiązuje zawsze albo było niepotrzebnym wymysłem ludzi.

Odpowiedz

Jędrek

4 lata temu

I tu masz stuprocentowa rację Bożenko.
Jak dobrze jest czasem myśleć i dedukować.

Odpowiedz

Zib

1 rok temu

A słyszałeś o: co.zwiazecie będzie związane a co rozwiazecie bedIe rozwiązane?
Zatem normy KK regulowane przez biskupow należy przestrzegac

Odpowiedz

ambiwalenciak

6 lat temu

Pojawił się tu taki głos, żeby zachowywać post dla tradycji. Wszyscy wiemy, czym w Starym Testamencie skończyło się nadmierne akcentowanie tradycji. We wszystkim winien mieć miejsce prymat Ducha nad literą. Nie tylko nad literą, ale i nad cyfrą. Jak bowiem traktować tradycję, że na stole wigilijnym winno znajdować się dwanaście potraw? Jedzenie czegoś takiego, to istne obżarstwo. Chyba nikt nie powie, że jest to post. A my mamy radośnie świętować Narodzenie Naszego Zbawiciela. Skoro będziemy tak obżarci dwunastoma potrawami i ogłupieni bogatymi prezentami, może w ogóle nie zauważymy Jego przyjścia i nie będzie On nam do niczego potrzebny, bo żadnego głodu duchowego nie będziemy odczuwać? Tradycja jest dla człowieka, a nie człowiek dla tradyccji.

Odpowiedz

a ja myślę,

6 lat temu

a ja myślę że postowi w Wigilię, czyli przeddzień Narodzeniam, mozna nadać duchowy wymiar, czyli przypomnieć sobie, że szukał miejsca i nie znalazł, nnie zniechęcił się urodził się wq żłobie.. to raz drugie, pomimo odrzucenia przez człowieka kocha dalej każdego, a my ludzie winni jesteśmy JEMU wdzięczność, oto dlaczego ja poszczę, bo chcę wynagrodzić tę Jego wzgardę i ogołocenie i jakoś współuczestniczyć w odarciu z dostatku, czyli w czymś mały upodobni się aby być z NIM, tym chciałam podzielić się a TRADYCJA to inna sprawa, jest też częśćią OBJAWIENIA, pogodnych swiAt.

Odpowiedz

bzdurak

4 lata temu

bardzo mądra wypowiedź! jestem absolutnie za!

Odpowiedz

michaszi

6 lat temu

Czy post w dzień wigilii jest "tradycją",czy też jakimś "zaleceniem"
wydanym na zebraniu plenarnym-zarówno jedno jak i drugie pochodzi nie od Boga ale od człowieka,a fakt ,że jesteśmy ludźmi skłania nas jedynie do wybrania jednej z dwóch opcji.Można je również połączyć dla bardziej "zaawansowanych" :-) Znam ludzi ,którzy w dzień wigilii jak w każdy inny piją alkohol bez skrupułów i to też można by powiedzieć pochodzi odn człowieka(choć alkoholizm to już inna bajka)!
Ale według mnie najważniejsze jest to,by chrześcijanie od czasu do czasu oddali cześć Jezusowi w taki czy inny sposób,czy to będzie brak miesa na stole ,czy brak ogklądania telewizji lub innych fajnych rzeczy...nie ważne czy to wypadnie w wiogilię zy inny słuszny dzień,ważne by pamiętać o Jezusie!

Odpowiedz

Venta

6 lat temu

Ujmę to brutalnie- przez cały rok przeciętny Polak obżera się mięsem, tłustym do tego, wcale nie przestrzegając postu w piątki,zawsze szuka wymówki ,żeby wp.. kiełbasę i żeberka właśnie w dzień męki pana Jezusa. Czy rzeczywiście jedynym szczęściem i radością chrześcijan jest napychanie ventriculus wieprzowiną? Współczuję. Oznacza to,że nigdy nie przezwyciężymy słabości, bo potkniemy się na wielkiej wędzonej szynce[gotowana jest na Wielkanoc].

Odpowiedz

Tradycjonalistka

5 lat temu

Jedzmy mięso, maszerujmy po hipermarketach, pijmy, pracujmy i zajmujmy się tym wszystkim czego mamy pod dostatkiem cały rok, a na pewno wigilia lada chwila stanie się dniem jak co dzień. Nie rozumiem tej , mentalności mającej na celu zadusić w zawiązce wszelkie tradycje, obyczaje, religijne obrzędy i wszystko to co tak na prawdę w tym marnym życiu jest najważniejsze i co dodaje sensu temu zagonionemu życiu. Przykro patrzeć jak nasze społeczeństwo przeistacza się w płytki i pusty konsumpcyjny motłoch bez głębszych ideałów, za to coraz częściej chłonący głęboki sens w każdym serwowanym nam przez media co chwile bezsensie.

Odpowiedz

żebrak

5 lat temu

a ja chcę mieć cokolwiek do jedzenia w wigilię ..bo cały rok walczę z głodem ..

Odpowiedz

nalesnik

5 lat temu

to skad masz komputer? -.-

Odpowiedz

Kamil

4 lata temu

Dziwi mnie to, że postu nie ma a tu w podsumowaniu jest napisane, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby powyżej 14 roku życia czyli biskupi wprowadzają jakąś swoją interpretację bo skoro prawo mówi, że postu nie ma to ono jest wykładnikiem a nie opinia hierarchy. A swoją drogą ja jestem nie wierzący i lepiej znam prawo kościelne od moje jakże to wierzącej rodziny.

Odpowiedz

Kamil

4 lata temu

To już się stało przepraszam może to moje odczucie ale od wielu lat nie czułem świąt(jeszcze jak byłem wierzący), stały się one komercyjne po za tym tych świąt jest za dużo obecnie jestem ateistą ale znam wielu Świadków Jechowy i oni potrafią łączyć pracę z wyznaniem

Odpowiedz

Syl

1 rok temu

Jestem za tym, by zachowac post ze wzgledu na tradycje, ale czy dla Boga ma to znaczenie czy ktos jadl mieso w donym dniu? Watpie. Zastanawia mnie rowniez fakt, dlaczego mozna jesc ryby a nie mozna jesc kurczakow czy krow?

Odpowiedz

lol

4 lata temu

ja wogole tego nie rozumiem, ze jakis czlowieczek czy grupa czlowieczkow komus cos nakazuje, bo sobie cos ubrdala. Jeszcze bardziej nei rozumiem tych, ktorzy tego sluchaja.
21 wiek ..................

Odpowiedz

MARIA

4 lata temu

WSZYSTKO ODCHODZI DO LAMUSA -MAM TYLKO PYTANIE CZY PAN JEZUS GDY PRZYJDZIE POWTÓRNIE NA TEN ŚWIAT - ZNAJDZIE TU WIARĘ?

Odpowiedz

bolo

4 lata temu

pewno nie u Wszystkich

Odpowiedz

Realista

3 lata temu

Dla mnie to tylko tradycja ktora staram sie zachowac i ja respektuje.
Ale chcialbym jeszcze raz podkreslic to tylko trdycja,a nie przymus.

Odpowiedz

rzymski katolik

3 lata temu

Biskupi sami nie wiedzą, czego chcą. Najpierw łagodzą zwyczaje a potem zachęcają do ich przestrzegania. To chore! Póki Kościół, a więc my wszyscy nie wrócimy do korzeni - będziemy schodzić na psy. I niestety w tej drodze do nikąd największymi przewodnikami są dzisiaj biskupi i księża. Niestety! Dlatego modląc się za naszych duchownych o łaski Ducha świętego dla nich - zachowujmy nauczanie Kościoła sprzed Soboru Watykańskiego II, który wprowadził wiele zamieszania i niestety podkopał fundamenty naszego Świętego Kościoła Katolickiego.

Odpowiedz

Niki

3 lata temu

Ciekawa sprawa, że Chrześcijanie o Bożym Narodzeniu ale też i innych świętach myślą w kategoriach: nażreć się i uchlać najlepiej tak, żeby paść pod stół. Adwent i wielki post jest czasem przygotowania na święto. Proponuję więcej modlitwy, jakieś wyrzeczenie, medytację. Wigilia to jest wieczór przed Bożym Narodzeniem. Kolacja powinna być SKROMNA. Uczta jest w święto. I też nie na zasadzie obżarstwa i ochlejstwa. A u nas co? W wigilię i święta SOR nie wyrabia z przypadkami przejedzenia.

Odpowiedz

post wigilia

2 lata temu

pościmy do 60 roku życia

Odpowiedz

Łukasz

2 lata temu

Ale się problem wielki zrobił. Jeśli ktoś chce w tym dniu uwielbić Pana poszcząc to Jemu się to na pewno spodoba, a jeśli ktoś pragnie świętować przy świątecznym stole to założe się, że Panu też się to spodoba. Ja staram się wielbić Pana w każdy możliwy sposób :-) - post rano i uczta wieczorem :-). Najważniejsze by nie narzekać i nie mruczeć pod nosem, ale to co się ma robić robić z miłością i z wdzięczności.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook