Relikwie św. Walentego w Polsce

maj (KAI) / ms, Warszawa, 2011-02-14

Kraków, Poznań, Chełmno, Lublin, Łomża, Rudy Wielkie i Jasna Góra – te miejscowości mogą poszczycić się posiadaniem relikwii św. Walentego, patrona zakochanych.

W bazylice św. Floriana w Krakowie relikwie św. Walentego przechowywane są w relikwiarzu w kształcie ręki wzniesionej w geście do błogosławieństwa. Pochodzi on z połowy XVII wieku. W relikwiarzu za szybą widoczne są części kości oznaczone napisem „S. Valentinus”. Relikwie znajdują się w barokowym ołtarzu w zamknięciu nawy południowej kościoła. Ołtarz zdobi obraz z pierwszej połowy XVIII w. przedstawiający św. Walentego modlącego się za chorych.

Relikwie cząstki głowy św. Walentego przechowywane są też od kilku wieków w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie. Nieznane są początki jego kultu. Relikwiarz wykonany został w 1630 r. Z polecenia Jadwigi z Czarnków Działyńskiej, wdzięcznej za uzdrowienie dokonane za przyczyną świętego.

Relikwiarz jest srebrną puszką w kształcie regularnego ośmioboku. Umieszczony jest w specjalnym ołtarzu przy ołtarzu głównym, rozdzielając nawę główną od południowej. Obraz w ołtarzu przedstawia ścięcie św. Walentego. Według tradycji miał on być namalowany w Rzymie, lecz brak jest na to dowodów. Na ołtarzu tym w przeszłości wierni składali liczne srebrne wota za uzyskane łaski. Obecnie kult św. Walentego znów przeżywa renesans.

W poznańskiej farze relikwie Walentego znajdują się w XVIII – wiecznej pozłacanej monstrancji, w bocznym ołtarzu. Po raz pierwszy za zakochanych modlono się w Farze w 1996 r., kiedy w Polsce coraz popularniejsze stawały się obchody Dnia Zakochanych. Z pomysłem wystąpił ówczesny wikariusz parafii farnej, a obecnie rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, ks. Maciej Szczepaniak. „Uznaliśmy, że zamiast zwalczać przybyły do nas z Zachodu zwyczaj, lepiej go ochrzcić” – tłumaczy ideę kościelnych Walentynek ks. Szczepaniak.

Od ponad 50. lat relikwie świętego znajdują się również w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Łomży. Kult ku czci Walentego rozwija się od początku istnienia fundacji czyli od 1622 r.

Relikwiami świętego patrona zakochanych może się poszczycić również parafia pw. Nawrócenia św. Pawła i Sanktuarium św. Antoniego w Lublinie. Św. Walenty ma w Lublinie swój osobny rokokowy ołtarz. Niestety nie wiadomo skąd pochodzą relikwie, gdyż zaginęła cała związana z nimi dokumentacja.

Czciciele św. Walentego mogą również nawiedzić jego relikwie w pocysterskim kościele Wniebowzięcia NMP w Rudach Wielkich na Górnym Śląsku oraz na Jasnej Górze w jednej z kaplic bocznych jasnogórskiej bazyliki – Kaplicy Świętych Relikwii. W szklanych gablotach pokrywających powierzchnie wszystkich ścian tej niezwykłej kaplicy znajdują się relikwiarze wielu świętych i błogosławionych, m.in. św. Honorata, Kandyda, Filipa Nereusza, Donata, Euzebiusza, a także patrona zakochanych – Walentego.

Obraz św. Walentego w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Łomży

Komentarze (3)

Relkiwie

5 lat, 11 miesięcy temu

Relikwie św Walentego znajdują się również w parafii Lubcza diecezja tarnowska

Odpowiedz

Rzetelny

5 lat, 7 miesięcy temu

Artykuł nie jest rzetelny. Są także inne miejsca w których przechowywane są reklikwie św. Walentego

Odpowiedz

Epileptyk

3 lata, 12 miesięcy temu

Może niektóre miejsca mogą się poszczycić ale nie wszędzie jest dostęp do relikwii dla chorego. Nie będę podawać konkretnych miejscowości. Bo jako chora pielgrzymuję do św. Walentego prosząc go o wstawiennictwo. I warto prosić go o wsparcie, bo nie zawsze lekarze są zdolni pomóc. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook