Katolicy i muzułmanie wspólnie na rzecz rodziny - oświadczenie przed IX Dniem Islamu

awo /a., 2009-01-21

Pod hasłem „Wspólnie na rzecz godności małżeństwa i rodziny” 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce będzie obchodzony IX Dzień Islamu.

To inicjatywa wyjątkowa w całej Europie – podkreśla ks. Adam Wąs, współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Zwraca też uwagę, iż wzrasta zainteresowanie spotkaniami, które pozwalają polskim katolikom i muzułmanom poznać się nawzajem. Jego zdaniem spotkania te „sprzyjają budowaniu wzajemnego szacunku oraz pokazują, jak wiele łączy wyznawców obu tych religii”.

W specjalnym oświadczeniu wydanym przed IX Dniem Islamu, obaj współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów – ks. Adam Wąs SVD oraz Artur Konopacki – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej przypominają, że rodzina ma ogromną wartość dla muzułmanów i katolików. „W obu religiach jej podstawą jest małżeństwo, którego celem jest przekazanie życia, stworzenie silnych podstaw struktur społecznych, ochrona moralności oraz kształtowanie więzi duchowych między małżonkami”.

Współprzewodniczący Rady zapewniają też, że swoje myśli modlitwy kierują także ku cierpiącym rodzinom na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w Strefie Gazy. „Podobnie jak cały świat, członkowie Rady z przerażeniem obserwują narastającą spiralę przemocy, którą należy przerwać dla dobra rodziny i przyszłych pokoleń na tych terenach” – napisali w swoim oświadczeniu.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski. To w odpowiedzi na prośbę katolickiej strony Rady Episkopat podjął w 2000 r. decyzję o obchodzeniu Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia każdego roku.
Strona internetowa Rady znajduje się pod adresem: http://www.rwkm.pl

Komentarze (3)

derek

8 lat temu

Kościół posoborowy świętuje dzień islamu. A kiedy katolicy w krajach muzułmańskich będą mogli świętować, choćby w ukryciu, choćby jedną godzinę katolicyzmu w każdą niedzielę?

Odpowiedz

Djamil

6 lat, 12 miesięcy temu

Moja matka jest katoliczką i chodzi na msze w kościele w Algierii gdzie ilość chrześcijan jest śladowa. Od narodziny islamu VII wiek, do dzisiaj, miliony chrześcijan w świecie islamu swobodnie żyło i świętowało (Liban, Palestyna, Syria, Jordania i Egipt - w samym Egipcie żyje 9 milionów chrześcijan). Owszem aktualnie w niektórych krajach muzułmańskich chrześcijanie z różnych powodów są zmuszeni do dyskrecji, z powodu decyzji politycznych, islamskiego fanatyzmu religijnego, etc. Po wyzwoleniu się od imperium Otomańskiego XIX w i kolonizacji Zachodniej XX w. świat muzułmański przeżywa kryzys wyboru drogi rozwoju, na tym polu wyrósł współczesny fundamentalizm islamski a oznaki są widoczne.

Odpowiedz

Djamil

6 lat, 12 miesięcy temu

Aktualnie Zachód jest motorem postępu m. in., dlatego Kościół posoborowy świętuje dzień islamu. I to jest dobry przykład! Póki muzułmanie nie rozwiążą własnych problemów nie poprawi się sytuacja mieszkających tam Katolików. To jak by rozwiązywać problem europejskiego antysemityzmu w pierwszej połowie XX w. Owszem całkowicie rozumiem chrześcijańskie obecne oczekiwanie odwzajemnienia się muzułmanów tolerancją. Mamy, my chrześcijanie i muzułmanie do wyboru: podawanie ręki lub niepodawanie. Niepodawanie, jak historia pokazuje, jest zawsze najgorszym rozwiązaniem, a żyjemy jak nigdy dotąd w świecie współzależności. Proszę także pamiętać, że aktualnie w świecie islamu cierpią przede wszystkim muzułmanie i dalekim uproszczeniem jest myśleć, że "sami tak chcą". Przeciętny Europejczyk prawdopodobnie nie chciał konfliktów i wojen religijnych, które rozpierały Europę zachodnią parę setek lat temu…

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook