Kard. Koch o obchodach 500-lecia reformacji

(KAI/RV) / br, Watykan, 2012-11-18

Zbliżające się obchody 500-lecia reformacji powinny mieć formę liturgii pokutnej – uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

16 listopada zakończyła się w Watykanie sesja plenarna tego urzędu kurialnego. Była na niej mowa m.in. o wielkiej rocznicy protestantyzmu, która przypada w 2017 r., i o tym, jak Kościół katolicki powinien się włączyć w te rocznicowe obchody.

Zdaniem kard. Kocha trzeba pamiętać, że reformacja nie przyniosła zamierzonych rezultatów ani nie doprowadziła do odnowy Kościoła. Wina za rozłam leży po obu stronach, a przesądziły o tym czynniki zarówno teologiczne, jak i polityczne – podkreślił szef ekumenicznej dykasterii.

Przypomniał, że „niewątpliwie Marcin Luter wprowadził wiele elementów pozytywnych. Namiętnie poszukiwał Boga, był całkowicie oddany Chrystusowi. Dążył nie do podziałów, lecz odnowy całego Kościoła, ale nie zdołał tego uczynić. I to trzeba powiedzieć". Szwajcarski kardynał kurialny zwrócił uwagę, że protestancki teolog i ekumenista Wolfhart Pannenberg stwierdził, że reformacja zakończyła się klęską, a konsekwencją tego były krwawe wojny religijne w XVI i XVII w.

"Czy można objąć to wszystko, czyli pozytywne pragnienia Marcina Lutra i tragiczne skutki reformacji, w jednych hucznych obchodach? Wydaje mi się to bardzo trudne” - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady.

Komentarze (3)

Ksiadz

4 lata, 2 miesiące temu

Powiedziec, ze "niewątpliwie Marcin Luter wprowadził wiele elementów pozytywnych. Namiętnie poszukiwał Boga, był całkowicie oddany Chrystusowi. Dążył nie do podziałów, lecz odnowy całego Kościoła, ale nie zdołał tego uczynić. I to trzeba powiedzieć" brzmi dziwnie. Jesli dazyl do tego lecz nie zdolal tego uczynic to i tak jest to bardzo pozytywne. Moze to kosciol trzeba winic, ze w pokorze nie potrafil przyjac prawdy tylko z pycha walczyl z Lutrem.

Odpowiedz

Wojciech M

4 lata, 2 miesiące temu

Ależ protestanci nie mają księży - więc dlaczego tak sie podpisujesz ?

Odpowiedz

Ksiadz

4 lata, 2 miesiące temu

Oj Wojciechu, Wrzechwiedzacy. Prawda nie powinna bolec, ale wyzwalac.
A tak na marginesie, jestem katolickim ksiedzem. A nasi bracia Luteranie to ksieza luteranscy, albo jak pewnie Ty wolisz: pastorzy, co i tak brzmi duzo lepiej niz "ksiadz".

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook