Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym

gk / pm, Białystok, 2013-01-07

Wyznawcy prawosławia obchodzą święta Bożego Narodzenia 7 stycznia – trzynaście dni później niż katolicy, bowiem korzystają z kalendarza juliańskiego, katolicy zaś - z gregoriańskiego.

Prawosławne Boże Narodzenie trwa trzy dni, ponieważ w taki sposób Kościół prawosławny podkreśla udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia człowieka. Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Dzieciątka Jezus w Betlejem. Drugiego czci się Najświętszą Marię Pannę, która narodzinami Jezusa połączyła ze sobą Niebo i Ziemię. Trzeciego dnia wspomina się świętego Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa narodzonego w Betlejem i zmartwychwstałego.

W nocy z 6 na 7 stycznia wierni uczestniczą w kilkugodzinnych liturgiach, które są odpowiednikiem pasterki w kościele katolickim. Po nocnych nabożeństwach spotykają się w rodzinnym gronie. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia grupy młodzieży prawosławnej zaczną kolędować niosąc gwiazdę.

Trzynastodniowa różnica w obchodach świąt Bożego Narodzenia przez chrześcijan wschodnich i zachodnich bierze się ze stosowania różnych kalendarzy. Do pierwszej wojny światowej we wszystkich Kościołach prawosławnych obowiązywał kalendarz juliański (tzw. stary styl). Kościół prawosławny nie przyjął reformy kalendarza wprowadzonej przez papieża Grzegorza XIII w 1582 roku (tzw. nowy styl). Różnica między starym a nowym stylem wynosi 13 dni. Obecnie niektóre Kościoły prawosławne stosują nowy, a inne stary styl.

Do IV wieku obchodzono Boże Narodzenie 6 stycznia jako święto Teofanii (Objawienia). Włączano do tego zarówno Boże Narodzenie, Chrzest Pański jak i pierwszy cud w Kanie Galilejskiej. W 377 roku, dzięki między innymi św. Janowi Złotoustemu, święto zaczęto też obchodzić 25 grudnia, razem z Kościołem zachodnim.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy około 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. Posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory.

Podzielony jest na sześć diecezji: warszawsko-bielską, białostocko-gdańską, lubelsko-chełmińską, przemysko-sądecką, łódzko-poznańską i wrocławsko-szczecińską.

Największe skupiska prawosławnych są w powiecie hajnowskim i bielskim, czyli w południowo-zachodniej części województwa oraz w Białymstoku.

Komentarze (5)

Jurek

4 lata temu

Wschodni katolicy także świętują teraz. Kościół katolicki to nie tylko rzymokatolicy !!!!

Odpowiedz

Maria

4 lata temu

Pozdrawiam Wszystkich Prawosławnych i życzę im łask płynących od Narodzonego Pana Jezusa, dużo zdrowia, rodzinnego ciepła przy wigilijnym stole i miłości Bożej na nowy 2013 rok.

Odpowiedz

zbigniew Gretka

4 lata temu

Niech Boża Dziecina Jezus Błogosławi Metropolitom i Biskupom oraz Wszystkim Rodzinom w Prawosławnej Winnicy aby umocnieni i wzmocnieni Siłą Wiary i Miłości, płynącej ze Żłóbka, od Tajemnicy Zbawienia, kroczyli w Jedności i Modlitwie, ze SŁOWEM które stało się CIAŁEM i zamieszkało między i pomiędzy Nami.A w Nowym Roku 2013 niech Betlejemska Gwiazda prowadzi Was szczęśliwymi i Mądrymi Drogami Życia jak Trzech Mędrców ze Wschodu do Stajenki Betlejemskiej.

Odpowiedz

Natalka

2 lata, 2 miesiące temu

Dziękuję pomoglście mi dziękuję

Odpowiedz

Marysia

1 rok, 11 miesięcy temu

Św. Szczepana - pierwszym męczennikiem był św. Szczepan :)

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook