10 tys. wiernych na święcie Ikony Supraskiej

ast //mr, 2004-08-10

Ponad 10 tys. prawosławnych wiernych uczestniczyło w święcie ikony Matki Bożej Supraskiej. Podczas nabożeństwa metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa zwrócił się apelem do młodego pokolenia, aby nie zatracili swoich prawosławnych korzeni.

W wigilię uroczystości do Supraśla koło Białegostoku dotarło około 6 tys. pieszych pielgrzymów, którzy spędzili całą noc na modlitwach.
Pomimo wielkiego upału, ponad 10 tys. ludzi zgromadziło się dziś rano wokół supraskiego monasteru na Świętej Liturgii. Uroczystościom przewodniczył abp Sawa w asyście sześciu innych hierarchów polskiego Kościoła prawosławnego. Abp Sawa, podczas kazania, zwrócił się do młodzieży prawosławnej, aby kontynuowała i rozwijali wielowiekową tradycję swojego Kościoła. Metropolita wspomniał również jak przed 20 laty w uroczystościach ku czci ikony Matki Bożej Supraskiej uczestniczył tylko on i abp Jeremiasz w asyście kilku osób.
Większość pielgrzymów do supraskiego sanktuarium przybyło wczoraj wieczorem. Wzięli udział w uroczystościach, które rozpoczęły się Wsienoszcznym Bdienijem (nocnym czuwaniem). Następnie wierni został odmówiony akatyst (hymn liturgiczny) przed supraską ikoną Matki Bożej, a po północy zaś panichida (nabożeństwo żałobne) przy katakumbach, gdzie są pochowani mnisi. Nad ranem rozpoczęto sprawowanie Świętych Liturgii.
- Pielgrzymka do Supraśla jest o wiele bardziej familijna, niż na przykład wędrówka na Grabarkę - powiedziała Anna Choruża z Radia Białystok. - Mała odległość od Białegostoku (12 km) powoduje, że do Supraśla chodzą całe rodziny. Pielgrzymują zarówno dzieci jaki ich babcie - podkreśla Choruża.
Święto ikony Matki Bożej Supraskiej ma charakter odpustu. Kupcy rozstawili swoje stragany z lodami, lizakami i oczywiście obarzankami. Na stoiskach można znaleźć także coś dla ducha. Kupić ikonki i inne dewocjonalia oraz książki poświecone tematyce religijnej. - U nas, każdy znajdzie coś dla siebie - opowiada Andrzej Remża, który sprzedaje książki wydane przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej. - Trudno mówić o wielkim zainteresowaniu książkami, ale powolutku sprzedają się - dodaje.
*Ikona Matki Bożej Supraskiej* została podarowana monasterowi w 1503 roku przez biskupa smoleńskiego Józefa Sułtana. Jest ona wierną kopią ikony Matki Bożej Smoleńskiej, której kult był bardzo rozwinięty na Rusi. Supraska ikona przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, które błogosławi prawą ręką, w lewej zaś trzyma księgę.
Ikona bardzo szybko zasłynęła wieloma łaskami. Żarliwie się przy niej modlono i pozostawiano wspaniałe wota dziękczynne. W XVI wieku bogato ją pozłocono.
Gdy klasztor stał się grekokatolicki, na ikonę nałożono nową sukienkę, wysadzaną szlachetnymi kamieniami. W ciągu stuleci ikonę czcili zarówno prawosławni, jak też greko i rzymscy katolicy.
W 1915 roku mnisi uciekając przed wojskami niemieckimi zabrali ze sobą ikonę w głąb Rosji. Do Supraśla już nigdy nie powróciła, a jej losy pozostają nieznane.
Obecnie w cerkwi św. Jana Teologa znajduje się kopia, wykonana w XIX wieku. W każdą środę wieczorem przed ikoną śpiewany jest akatyst (hymn liturgiczny). Święto Supraskiej Ikony Matki Bożej jest obchodzone 10 sierpnia.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook