Polscy biskupi prawosławni w liście na Boże Narodzenie

tk / br, Warszawa, 2016-01-06

Niepokój o duchowy rozwój młodego pokolenia wyrazili biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). W liście na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzić będą 7 stycznia, hierarchowie podkreślają, że młodzież jest gorszona współczesnymi patologiami. Zachęcili też wiernych do pogłębienia duchowego rozwoju i do gorliwego wyznawania wiary.

Biskupi przypominają, że Chrystus tajemniczo przebywa wszędzie – w Kościele, w rodzinie, w szkołach, w szpitalach, w domach opieki, w urzędach państwowych. "Mając świadomość wielkości tej prawdy nie będziemy lękać się i rozczarowywać, gdy słyszymy dzisiaj o wojnach, nieszczęściach, katastrofach, wędrówkach ludów" – czytamy w liście.

Prawosławni hierarchowie zwracają uwagę, że przyjście na świat Chrystusa zmieniło bieg historii ludzkości oraz, że Jego miłość ogarnia cały rodzaj ludzki. "Globalizacja i sekularyzacja współczesnego życia stawia swoją pieczęć na naszym życiu duchowym – zaznaczają autorzy. – Niszczone są fundamenty zdrowego życia duchowego prawosławnej rodziny, wychowanie młodego pokolenia, które jest gorszone współczesnymi zjawiskami patologicznymi"– piszą prawosławni biskupi.

Jednocześnie zachęcają wiernych, by postępowali w myśl słów Apostoła Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12,21)

W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest "opóźniony" o 13 dni.

Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.

Komentarze (1)

teresa

1 rok temu

Telewizja i internet oraz niektóre gazety.Innymi słowy winne są media. Nędzna rozrywka przeważa nad dobrymi dziełami.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook