Konsekracja nowego biskupa ewangelickiego

Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska / br, Cieszyn, 2016-01-07

W Święto Epifanii, 6 stycznia, odbyła się konsekracja i introdukcja - wprowadzenie w urzędowanie - ks. dr. Adriana Korczago na Biskupa Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Uroczystość odbyła się w największej świątyni ewangelickiej w Polsce.

Konsekracji dokonano w Kościele Jezusowym w Cieszynie, jednym z sześciu kościołów łaski, jakie powstały w pierwszej ćwierci XVIII w. na Śląsku. Uroczystość była pierwszą konsekracją jaka miała miejsce w tej największej świątyni ewangelickiej w Polsce, nazywanej ze względu na swoje znaczenie „matką kościołów”.

Ks. dr Korczago został wybrany zwierzchnikiem diecezji 21 listopada 2015 r. podczas synodu diecezjalnego w Bielsku-Białej i przejął urząd po odchodzącym na emeryturę biskupie Pawle Anweilerze.

Podczas nabożeństwa kurator diecezji Tomasz Bujok, ks. radca Piotr Wowry oraz biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec podziękowali bp. Anweilerowi za wieloletnią owocną służbę, za zaangażowanie na rzecz potrzebujących i działalność ekumeniczną. Szczególne podziękowania skierowano także do jego żony, pani Haliny Anweiler, podkreślając jej zasługi dla diecezji i Kościoła. Konsekracji i wprowadzenia w urzędowanie biskupa diecezjalnego dokonali Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec w asyście bp. Michaela Bünkera z Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Austrii i bp. Jana Wacławka ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Czechach.

Bp dr Adrian Korczago podczas kazania przytoczył słowa Abrahama „Panie, jeślim znalazł łaskę w oczach twoich nie omijaj, proszę sługi swego” (1 Mż 18,3), podkreślając, że bycia biskupem nie da się tak po prostu wyuczyć, że nawet najwspanialsze wizje, oparte na wierze i wprowadzane z pełną gorliwością nie zostaną zrealizowane, jeśli będzie próbować się wdrażać je o własnych siłach. Dlatego tak cenna staje się obecność Boga pośród szarej codzienności.

Na zakończenie uroczystości pozdrowienia dla nowego zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej przekazali: ks. rektor dr hab. prof. Bogusław Milerski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, bp Roman Pindel,
ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego oraz prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uroczystość konsekracji i introdukcji zgromadziła duchownych z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, radców Konsystorza, radców diecezjalnych, przedstawicieli Synodu Kościoła, Chrześcijańskiej
Akademii Teologicznej i gości zagranicznych m.in. biskupów z bratnich Kościołów ewangelickich z Austrii, Czech, Słowacji, Niemiec oraz gości ekumenicznych z Kościoła Rzymskokatolickiego, Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce, Kościoła
Polskokatolickiego, przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej. W nabożeństwie uczestniczyli również reprezentanci terenowej administracji rządowej, władz samorządowych, uczelni wyższych oraz liczne grono ewangelików z Cieszyna i całej diecezji.

Bp dr Adrian Korczago ma 51 lat, jest piątym zwierzchnikiem diecezji w powojennej historii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Po ordynacji w 1989 r. był wikariuszem parafii w Ustroniu, a od 2000 r. proboszczem parafii w Bładnicach na Śląsku Cieszyńskim. Od 2013 roku jest proboszczem parafii w Goleszowie. Bp dr Korczago jest także nauczycielem akademickim z 25-letnim stażem, kierownikiem Katedry Ewangelickiej Teologii Praktycznej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, specjalizuje się w duszpasterstwie, homiletyce oraz kontaktach pastoralnych. Wieloletni członek Synodu Kościoła, przewodniczący synodalnej komisji ds. edukacji i wychowania chrześcijańskiego oraz ds. pastoralnych, dyrektor Instytutu Pastoralnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i opiekun duchowy studentów luteran ChAT. Członek Konsystorskiej Komisji Egzaminacyjnej Kościoła. Bp dr Adrian Korczago jest żonaty i ma dorosłą córkę.

Zdjęcia z uroczystości na stronie: www.zwiastun.pl.

 

Komentarze (1)

teolog

1 rok temu

Konsekracja u Luteran?

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook