Prawosławne uroczystości Chrztu Pańskiego

RV / mz, Moskwa, 2016-01-19

Wierni rosyjskiego prawosławia rozpoczęli obchody uroczystości Objawienia Pańskiego, podczas których upamiętniają chrzest Chrystusa w Jordanie. 18 stycznia, w wigilię Epifanii, odbył się obrzęd poświęcenia wody w cerkwiach i w naturalnych zbiornikach wodnych, w których przygotowano specjalne przeręble.

W całej Rosji przewidziano około 3,5 tys. miejsc przygotowanych do całkowitego zanurzenia się w wodzie. W samej Moskwie będzie ich około 60. Nad bezpieczeństwem wiernych uczestniczących w obrzędzie zanurzenia czuwać będą pracownicy służby medycznej i Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Patriarcha moskiewski Cyryl dzisiaj rano odprawił liturgię z obrzędem poświęcenia wody w dolnej kaplicy Przemienia Pańskiego soboru katedralnego Chrystusa Zbawiciela. W nocy z poniedziałku na wtorek przewodniczyć on będzie całonocnej liturgii uroczystości Chrztu Chrystusa w moskiewskim soborze katedralnym Objawienia Pańskiego. Również jutro rano dokona w tym samym soborze uroczystego aktu poświęcenia wody.

Duchowni prawosławni przestrzegają wiernych, aby obrzędu zanurzenia nie traktowali jako formy tradycji ludowej i nie zastępowali nim sakramentu pokuty. Sam obrzęd powinien być związany z oczyszczeniem duszy i serca ludzkiego z grzechów, a nie tylko aktem swego rodzaju zdrowotnego obmycia ciała.

Komentarze (2)

teresa

12 miesięcy temu

Prawosławny pastorał ozdobiony dwoma wężami zamiast krzyżem ,oj długo nie będzie zgody... Z drugiej strony Bóg wywyższył węża miedzianego dla ochrony....Trudno za tym ekumenizmem nadążyć.

Odpowiedz

teresa

12 miesięcy temu

Jeśli ktoś chce obejrzeć ten pastorał zapraszam na stronę deon.pl do artykułu "Jak pojednać się z prawosławiem".

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook