Prawosławne uroczystości Chrztu Pańskiego

RV / mz, Moskwa, 2016-01-19

Prawosławne uroczystości Chrztu Pańskiego Fot. pixabay.com

Wierni rosyjskiego prawosławia rozpoczęli obchody uroczystości Objawienia Pańskiego, podczas których upamiętniają chrzest Chrystusa w Jordanie. 18 stycznia, w wigilię Epifanii, odbył się obrzęd poświęcenia wody w cerkwiach i w naturalnych zbiornikach wodnych, w których przygotowano specjalne przeręble.

W całej Rosji przewidziano około 3,5 tys. miejsc przygotowanych do całkowitego zanurzenia się w wodzie. W samej Moskwie będzie ich około 60. Nad bezpieczeństwem wiernych uczestniczących w obrzędzie zanurzenia czuwać będą pracownicy służby medycznej i Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Patriarcha moskiewski Cyryl dzisiaj rano odprawił liturgię z obrzędem poświęcenia wody w dolnej kaplicy Przemienia Pańskiego soboru katedralnego Chrystusa Zbawiciela. W nocy z poniedziałku na wtorek przewodniczyć on będzie całonocnej liturgii uroczystości Chrztu Chrystusa w moskiewskim soborze katedralnym Objawienia Pańskiego. Również jutro rano dokona w tym samym soborze uroczystego aktu poświęcenia wody.

Duchowni prawosławni przestrzegają wiernych, aby obrzędu zanurzenia nie traktowali jako formy tradycji ludowej i nie zastępowali nim sakramentu pokuty. Sam obrzęd powinien być związany z oczyszczeniem duszy i serca ludzkiego z grzechów, a nie tylko aktem swego rodzaju zdrowotnego obmycia ciała.

Komentarze (2)

teresa

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

Prawosławny pastorał ozdobiony dwoma wężami zamiast krzyżem ,oj długo nie będzie zgody... Z drugiej strony Bóg wywyższył węża miedzianego dla ochrony....Trudno za tym ekumenizmem nadążyć.

Odpowiedz

teresa

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

Jeśli ktoś chce obejrzeć ten pastorał zapraszam na stronę deon.pl do artykułu "Jak pojednać się z prawosławiem".

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook