26 stycznia Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

mip, lk / br, Warszawa, 2016-01-26

Odczytanie przesłań chrześcijan i muzułmanów nt. przemocy popełnianej w imię religii jest głównym elementem centralnych obchodów XVI Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali świata.

Spotkanie odbędzie się 26 stycznia br. w domu parafialnym przy katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Tegoroczne hasło Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: "Chrześcijanie i muzułmanie razem wobec przemocy popełnianej w imię religii". Nawiązuje do ataków terrorystycznych dokonywanych w ubiegłym roku w Paryżu przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego.

W jego duchu przedstawiciele dwóch religii odczytają przesłanie do wiernych i wezmą udział w dwugłosie chrześcijańsko-muzułmańskim na temat aktów przemocy, dyskryminacji i terroru, które dokonują się na tle religijnym, w którym weźmie udział wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku ks. dr Jacek Uchan oraz Bogusław Zagórski z Collegium Civitas i Instytutu Ibn Chalduna.

XVI Dzień Islamu odbywa się również w kontekście niedawno obchodzonej 50. rocznicy podpisania deklaracji soborowej "Nostra aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.

Międzyreligijne spotkanie, współorganizowane przez KEP oraz Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów, jest też okazją do ekumenicznej modlitwy i lektury fragmentów świętych ksiąg: Biblii i Koranu. Spotkaniu będzie przewodzić, podobnie jak w latach ubiegłych, bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich.

Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. To właśnie od Rady na czele ze Zdzisławem Bieleckim, ówczesnym jej współprzewodniczącym ze strony katolickiej, pochodzi idea Dnia Islamu.

W 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2007 funkcję tę pełni bp Romuald Kamiński.

Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjnie w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008).

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tys. członków.

Organizatorami wydarzenia są: komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów i Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.


Komentarze (5)

Eliasz

12 miesięcy temu

Komentarze pewnie wyłączone, bo raczej trudno o pozytywny odzew na tę wiadomość. Kiedy wreszcie nasz Kościół skończy z organizowaniem tej hucpy - dnia fałszywej religii nie uznającej boskości Chrystusa, której pisma zachęcają do prześladowania katolików i w imię której rokrocznie giną nasi współbracia? Ten dzień fałszu w Kościele zbudowanym na Prawdzie to obraza boska i ludzka, a po ostatnich zamachach w Paryżu nabiera szczególnego piętna braku opamiętania i podążania za unijną poprawnością polityczną.

Odpowiedz

Romiasz

12 miesięcy temu

A ja przeciwnie,pochwalam działania Kościoła w dniach Islamu i Judaizmu. To nasi bracia! Trzeba nam wsłuchać się w słowa Papieża i jego Bullę o Miłosierdziu. Nigdy nie możemy nazywać się nawet dziećmi Boga skoro nie kochamy naszych braci. Osobiście miałem kilku przyjaciół Muzułmanów i Żydów i nie ma problemów.Aby zrozumieć zawiłości religijne we współczesności polecam książkę D.Rosiaka"Ziarno i chleb". Pozdrawiam

Odpowiedz

antek muzykant

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

proponuje wyjazd do Francji Niemiec i Szwecji, wejdzie pan do strefy No Go z zona corka tak na miesia moze dwa, wiec jak Szanowny Panie? Zapewniam podroze ksztalca.

Odpowiedz

Jerry

12 miesięcy temu

Muzułmanów trzeba nawracać miłością i rozumem, a nie dialogować. Kiedy wreszcie zrozumieją to nasi duszpasterze? W tych ciężkich czasach zostawili nas samych i udają, że "nic się nie stało, chłopaki nic się nie stało". Prawie 1500 lat ciągłych walk z islamem, gdzie stroną agresywną od początku był islam, a teraz mamy ich witać chlebem i solą?

Odpowiedz

antek muzykant

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

... nawracac ale breneka szanowny Panie

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook