Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów potępia mowę nienawiści

lk / br, Warszawa, 2016-01-26

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w oświadczeniu na XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce "z całą stanowczością potępia mowę nienawiści i stoi na stanowisku, że miejsca kultu wszystkich religii powinny być otoczone szacunkiem".

Zdaniem Rady, takie negatywne zjawiska tworzą atmosferę nieufności i naruszają prawo do wolności religijnej w Polsce. Aby przezwyciężyć nienawiść i przemoc, potrzebna jest właściwa edukacja, zwłaszcza młodzieży.

Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

26 stycznia 2016 r.

Już po raz szesnasty obchodzimy w Polsce Dzień Islamu w Kościele katolickim. Dzień ten Konferencja Episkopatu Polski w 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów wpisała do oficjalnego kalendarza Kościoła w naszym kraju. Temat tegorocznych obchodów pochodzi, jak co roku, z ostatniego przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego do muzułmanów na zakończenie ramadanu i brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: razem wobec przemocy popełnianej w imię religii”.

Jeśli ma się w pamięci wydarzenia ostatniego roku, widać wyraźnie, że wezwanie to jest jak najbardziej na czasie. Światem zachodnim i światem muzułmańskim wstrząsały zamachy, ginęli ludzie. Są to przerażające wydarzenia, a tymczasem, jak pisze w swoim przesłaniu Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego: „Życie jakiegokolwiek człowieka nie jest cenniejsze niż życie innego z powodu przynależności do danej rasy czy religii. Dlatego nikomu nie wolno zabijać. Nikomu nie wolno zabijać w imię Boga; taki czyn byłby podwójną zbrodnią: przeciwko Bogu i przeciw tej osobie”.

W naszym kraju miały ostatnio miejsce także ataki na miejsca kultu muzułmańskiego, na osoby o ciemniejszym kolorze skóry, wypowiadano negatywne opinie na temat wyznawców islamu przy okazji debaty na temat uchodźców. Rada z całą stanowczością potępia mowę nienawiści i stoi na stanowisku, że miejsca kultu wszystkich religii powinny być otoczone szacunkiem. Takie negatywne zjawiska naruszają zasady dobrosąsiedzkich relacji, tworzą atmosferę nieufności, a do tego naruszają prawo do wolności religijnej w Polsce.

Muzułmanie i chrześcijanie, jak zauważyło w liście do chrześcijan "Jednakowe słowo dla nas i dla was" 138 uczonych i przywódców muzułmańskich, „stanowią razem ponad połowę ludności całego świata. Bez pokoju i sprawiedliwości między tymi dwiema społecznościami religijnymi nie może być mowy o pokoju na świecie”. Dlatego dla przezwyciężania nienawiści i przemocy konieczna jest właściwa edukacja młodzieży. Jak pisze Papieska Rada „Wszyscy zaangażowani w kształcenie i wychowanie młodzieży na różnych polach edukacji powinni uczyć świętości życia i wynikającej z niej godności każdej osoby ludzkiej – bez względu na pochodzenie etniczne, religię, kulturę, pozycję społeczną czy jej orientację polityczną”.

W imieniu Rady pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w rozwój dialogu międzyreligijnego w naszym kraju, a także życzyć błogosławieństwa Bożego dla dalszej, wspólnej pracy na rzecz wzajemnego poznawania się wyznawców różnych religii w Polsce i na świecie oraz w podejmowaniu prac na rzecz zwalczania nienawiści i przemocy.

w imieniu członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

Agata Skowron-Nalborczyk – współprzewodnicząca ze strony katolickiej
Andrzej Saramowicz – współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej

---
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.


Komentarze (3)

obserwator

12 miesięcy temu

pani Agata Skowron-Nalborczyk, proponuje wyjazd do krajow muzulmanskich a najlepiej zostac zona mahometanina, mały łomot dobrze zrobi na głowę, a od kiedy to mam szanować religie pedofili, proponuje dyskusje publiczna z Pania Miriam Shaded - pouczajce, najlepiej przy prymasie. Pani Agata niech sobie obejrzy stosowne materiały na YT.

Odpowiedz

Teresa

12 miesięcy temu

Dzień islamu w Polsce powinien być jedną wielką modlitwą we wszystkich kościołach o nawrócenie muzułmanów i łaskę wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Bóg stał się Człowiekiem i umarł na Krzyżu za każdego człowieka, ale warunkiem zbawienia jest przyjęcie tej Jedynej Prawdziwej Wiary w Kościele Katolickim; o to cały Kościół powinien się modlić!

Odpowiedz

obserwator

11 miesięcy, 4 tygodnie temu

Szanowna Pani, co do zbawienia to sa to sprawy przed nami zakryte poki co, najpierw proponuje sie modlic za nas samych aby poprawnie rozwiazac nasze problemy, a co do modlitwy, inni papieze zalecali rowniez i czyny np zbrojne (lepanto wieden itp)

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook