Ewangelicko-katolickie konsultacje o pojmowaniu Kościoła

ts / br, Erfurt, 2016-01-30

W Erfurcie w Niemczech zakończyły się piąte międzynarodowe konsultacje katolików i protestantów na temat różnego pojmowania Kościołów. Dwudniowa konferencja odbywała się w ramach uchwalonej przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE) dyskusji na temat pojmowania Kościoła i wizji jedności w ekumenizmie.

Od 2013 r. odbywają regularne spotkania delegacje GEKE i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan z siedmiu krajów europejskich. Cały proces dialogu prowadzony jest pod hasłem: „Kościół Jezusa Chrystusa. Konsultacje między GEKE i Kościołem rzymskokatolickim w sprawach eklezjologii”. Obecnym konsultacjom przewodniczą katolicki biskup Spiry, Karl-Heinz Wiesemann oraz przewodniczący GEKE Christian Schad z Kościoła ewangelickiego Palatynatu.

Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie skupia 105 Kościołów protestanckich z 29 krajów naszego kontynentu oraz Ameryki Południowej, założonych przez europejskich emigrantów. Na mocy tzw. Konkordii Leuenberskiej z 1973 r. Kościoły luterańskie, reformowane, metodystyczne, a także Kościół waldensów zobowiązały się do wspólnoty ołtarza, dlatego przed powstaniem GEKE w 2003 r. tworzyły one Leuenberską Wspólnotę Kościołów. Sekretariat generalny GEKE znajduje się w Wiedniu. Urzędującym przewodniczącym GEKE jest ks. Gottfried Wilhelm Locher, przewodniczący Rady Federacji Kościołów Protestanckich w Szwajcarii, a sekretarzem generalnym austriacki biskup Kościoła luterańskiego Michael Bünker.

Komentarze (2)

anty

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

zawsze sie zastanawialem o czym oni rozmawiaja nad czym tak debatuja i jak? Przeciez tam nie ma zadnej wspolnej plaszczyzny. Chyba ze chodzi tylko o spotkanie "kolesiowskie"

Odpowiedz

teresa

11 miesięcy, 3 tygodnie temu

No i co uzgodniono na tym spotkaniu?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook