Studia chrześcijańsko-żydowskie na papieskim uniwersytecie

mip / br, Kraków, 2016-02-10

Dialog religijny między chrześcijanami i Żydami, relacje polityczne między Polską a państwem Izrael, historia Żydów w Polsce, żydowska filozofia i kultura - te zagadnienia podejmowane są w ramach interdyscyplinarnych studiów podyplomowych, które ruszą wkrótce na krakowskim Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.

Kierunek "Relacje chrześcijańsko-żydowskie" organizowany jest przez Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJP II we współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz warszawskie Muzeum Historii Żydów w Polsce Polin.

Propozycja studiów na temat relacji chrześcijańsko-żydowskich jest okazją do dialogu. - Dialog trzeba rozumieć jako rozmowy dotyczące ważnych spraw prowadzone przez przedstawicieli dużych społeczności, na przykład chrześcijan i Żydów - wyjaśnia ks. prof. Łukasz Kamykowski, dyrektor Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJP II, pomysłodawca nowego kierunku studiów. Zdaniem naukowca dialog międzyreligijny jest możliwy i trzeba do niego dążyć.

Nowa oferta edukacyjna może zainteresować wszystkich, którzy stykają się z problemem wielokulturowości i wielowyznaniowości, a także tych, którzy chcą ze zrozumieniem spojrzeć na budzące emocje sprawy chrześcijańsko-żydowskie. Chcemy pokazać, że można spojrzeć na relacje chrześcijan i Żydów inaczej niż poprzez zastarzałe niechęci czy nawet nienawiść - dodaje ks. prof. Kamykowski.

Zależy nam przede wszystkim na upowszechnieniu wiedzy o historii, uwarunkowaniach i aktualnym nauczaniu Kościoła w tym zakresie, a także o stanie współczesnych relacji chrześcijańsko-żydowskich. Uważamy, że niezbędna jest cierpliwa praca nad zmianą świadomości Polaków w tej dziedzinie - mówi KAI Maria Poniewierska z Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJP II.

Zdaniem ks. prof. Kamykowskiego nowe studia są dużą szansą na szerzenie w samym Kościele, jak i całym społeczeństwie rzetelnej wiedzy o Żydach i judaizmie, z którym łączy nas szczególna więź, a tym samym na zmianę postaw i zachowań Polaków, nacechowanych nietolerancją, ksenofobią czy wręcz antysemityzmem.

Jak wskazuje Maria Poniewierska, edukacja w zakresie dialogu między chrześcijaństwem i judaizmem, w szczególności między Kościołem katolickim i Żydami, jest w Polsce zadaniem, którego znaczenie trudno przecenić. Wystarczy pamiętać o ostatnich aktach antysemickich, o takich wydarzeniach, jak spalenie kukły Żyda we Wrocławiu, ale też o stereotypach i zwykłej niewiedzy - przypomina Poniewierska i dodaje, że dla chrześcijan, złączonych z Żydami specjalnymi więzami, odpowiednia edukacja powinna mieć znaczenie szczególne. To dlatego naszą ofertę kierujemy zwłaszcza do osób duchownych, katechetów, nauczycieli, edukatorów.

Studia interdyscyplinarne: historyczne, filozoficzno-teologiczne, politologiczne i społeczne, prowadzone są we współpracy z, Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

 

Komentarze (2)

Robert

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Żydzi z krakowskiego kościoła nie dają za wygraną.

Odpowiedz

observer

11 miesięcy temu

od kiedy bedzie obowiazkowe palenie swiec chanuka w Kosciele Katolickim i odpust za modlitwe pod sciana placzu? A kiedy wyjasnimy tzw pogrom kielecki? Spalono kukle Zyda? o rany, co za nieszczescie i bluznierstwo, tak dalej pojdzie to sklepienie niebieskie zwali sie nam na glowe.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook