Trzech biskupów różnych wyznań w rozmowie o Kościele

pra / br, Kraków, 2016-02-15

Książka „Na początku był Chrystus” – rozmowa trzech biskupów różnych wyznań: luteranina, prawosławnego i rzymskiego katolika, ukaże się 16 marca br. nakładem wydawnictwa Znak. Bp Marcin Hintz, bp Jerzy Pańkowski i bp Grzegorz Ryś rozmawiają o najważniejszych wyzwaniach dzisiejszego Kościoła.

Tematem rozmów przeprowadzonych z okazji 1050-lecia chrztu Polski jest historia naszego kraju, znaczenie chrztu w życiu indywidualnego człowieka i narodu, wizja Kościoła i jego jedności, a także najważniejsze wyzwania stojące dziś przed wyznawcami Jezusa Chrystusa.

„Biskupi zastanawiają się nad tym, czy Polska jest jeszcze krajem chrześcijańskim, czy i w jakim stopniu zagraża jej sekularyzacja, na czym polega moc Ewangelii, wreszcie: na ile kult Bożego Miłosierdzia, tak żywy wśród katolików, może stać się elementem łączącym nasze Kościoły” – mówi Janusz Poniewierski – współautor książki. Zapewnia też, że w rozmowie nie ma tematów tabu, a przedstawiciele trzech głęboko zakorzenionych w naszej kulturze tradycji chrześcijańskich szczerze mówią o tym, co ich boli, i starają się zrozumieć punkt widzenia drugiej strony.

Jak mówi jeden z biskupów, „musimy uczyć się takiej wrażliwości, która pozwoli nam zrozumieć, iż rzeczy dla nas bezdyskusyjne mogą innych ranić”.

„Czytając tę książkę, warto sobie uzmysłowić, że w obchodach 1050-lecia chrztu Polski najistotniejszy jest ich wymiar duchowy. Bo nie chodzi przecież o milenijną dumę Polaków, ale o odnowienie przez nas przyrzeczeń chrzcielnych i nawrócenie. Jeden z hierarchów podkreśla to mocno: jeśli naród zaczyna żyć niezgodnie z wymogami Ewangelii, „należy poważnie się zastanowić nad świętowaniem rocznicy jego chrztu” – komentuje Janusz Poniewierski.

„Na początku był Chrystus” – z bp. Marcinem Hintzem, bp. Jerzym Pańkowskim i bp. Grzegorzem Rysiem rozmawiali Jakub Drath i Janusz Poniewierski.

Komentarze (0)

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook