Pokojowa inicjatywa ze Sri Lanki tegorocznym laureatem buddyjskiej Nagrody Niwano

ts, kg (KAI/AsiaNews) / br, Tokio, 2016-02-25

Pokojowa inicjatywa ze Sri Lanki – Centrum na rzecz Budowy Pokoju i Pojednania (CPBR) – została tegoroczną laureatką Nagrody Niwano, uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych na świecie za zasługi dla pokoju.

Poinformowało o tym 24 lutego w Rzymie kierownictwo tej japońskiej fundacji, podkreślając w uzasadnieniu, że ta istniejąca od 14 lat instytucja angażuje się w dzieło pokoju między ludnością etniczną i religiami w swoim kraju, począwszy od najmniejszych grup aż po politykę ogólnokrajową.

Ośrodek ten powołało do życia w 2002 dwoje miejscowych buddystów Dishani Jayawewera i Jayantha Seneviratne, którzy wcześniej współtworzyli inną organizację – Sinhala Buddists (Buddyści Syngalescy). Laureaci odbiorą zaświadczenie, medal pamiątkowy i 20 mln jenów (ok. 164 tys. euro) 12 maja w Tokio.

CPBR jest instytucją nie nastawioną na zysk, wspierającą budowanie pokoju i rozwiązywanie konfliktów bez stosowania przemocy. Dąży do przemiany osobistej i społecznej w grupach etnicznych, religijnych, językowych i regionalnych, zamieszkujących Sri Lankę i między nimi. Aby doprowadzić do pojednania narodowego, skupia się zwłaszcza na pracy z przywódcami religijnymi, kobietami i młodzieżą. Szczególnie trudnym wyzwaniem jest praca nad pojednaniem między Syngalezami a Tamilami po wojnie domowej lat 1983-2009.

Nagrodę Pokojową im. Niwano przyznaje Fundacja Pokojowa Niwano, założona w 1978 w celu „przyczyniania się do budowy świata pokoju” w takich dziedzinach jak religia, filozofia, kultura i nauka. Korzystając z wysokich darowizn i dotacji, sięgających miliardów jenów, nie tylko przyznaje ona nagrody, ale także organizuje różne działania kulturalne i wymianę międzynarodową.

Fundacja jest związana z dziełem Nikkyo Niwano (1906-99) – japońskiego buddysty, który w 1938 założył świeckie stowarzyszenie buddyjskie Rissho Kosei-kai. Dąży ono do odnowy nauczania buddyzmu nurtu amida, łącząc w sobie głęboką duchowość, zaangażowanie społeczne oraz wspieranie pokoju i dialogu między religiami. Dla Niwano pokój był nie tylko brakiem konfliktów między krajami i narodami, ale także dynamiczną harmonią w życiu wewnętrznym ludzi, wspólnot, narodów i świata. Postrzegając pokój jako cel buddyzmu twórca fundacji poświęcił dużą część swego długiego życia na wspieranie pokoju na świecie, przede wszystkim za pośrednictwem debat międzyreligijnych i współpracy. Niwano był także jednym z obserwatorów niechrześcijańskich na Soborze Watykańskim II (1962-1965) oraz współzałożycielem Światowej Konferencji Religii dla Pokoju (WCRP).

Nagrodę pokojową przyznaje od 1983 komitet międzynarodowy i międzyreligijny fundacji, a pierwszym jej zdobywcą był znany przed laty brazylijski duchowny, obrońca biednych – abp Helder Pessoa Câmara (1909-99). Później jej laureatami byli m.in. inny Brazylijczyk, kard. Paulo Evaristo Arns (1994), b. sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Philip Potter (1986), wioska Neve Shalom/Wahat as-Salam, założona w Izraelu wspólnie przez tamtejszych Żydów i Arabów (1993), książę Hasan bin Talaal z Jordanii – główny inicjator listu 138 uczonych islamskich do papieża (2008), Wspólnota św. Idziego i wiele innych.

Aby uniknąć faworyzowania jednej tylko religii lub regionu, co roku fundacja zbiera kandydatury, nadsyłane przez powszechnie uznane i szanowane osoby i instytucje z całego świata. Do tegorocznej edycji zgłoszono ok. 600 osób i organizacji ze 125 krajów i wielu religii. Wszystkie kandydatury są szczegółowo i dokładnie badane przez komitet, złożony obecnie z 10 przywódców religijnych ze świata, zaangażowanych w działalność na rzecz pokoju i współpracy międzyreligijnej.

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook