Patriarchat Gruziński odrzucił jeden z dokumentów przygotowanych na Sobór Wszechprawosławny

kg (KAI/theorthodoxchruch.info) / mz, Tbilisi, 2016-02-26

Gruziński Kościół Prawosławny odrzucił dokument "Stosunek Kościoła prawosławnego do reszty świata chrześcijańskiego", przygotowany na zbliżający się Sobór Wszechprawosławny. Poinformował o tym patriarcha gruziński Eliasz II po posiedzeniu Świętego Synodu swego Kościoła w Tbilisi. Dodał, że zgłoszono też zastrzeżenia do kilku innych dokumentów.

"Nasz Kościół był, jest i będzie strażnikiem prawowierności. Gruziński Kościół Prawosławny odrzuca dokument o ekumenizmie, przygotowany na Wielkie Sobór. Kościół nasz strzegł swego kraju i swego narodu" - oświadczył jego zwierzchnik.

Dokument ten dotyczy kontaktów i ewentualnego współdziałania prawosławnych z innymi wyznaniami na różnych płaszczyznach, a także możliwości dialogu z nimi. Patriarchat Gruziński jest od dawna znany ze swego bardzo niechętnego, a nierzadko wręcz wrogiego nastawienia do ekumenizmu i innych Kościołów chrześcijańskich. W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku opuścił zarówno Światową Radę Kościołów, jak i Konferencję Kościołów Europejskich (podobnie postąpił wówczas Bułgarski Kościół Prawosławny).

Na Soborze Wszechprawosławnym, który 19 czerwca br. ma się rozpocząć na Krecie z udziałem wszystkich 14 autokefalicznych Kościołów lokalnych, wszystkie uchwały i decyzje mają być podejmowane jednogłośnie. Spowodowało to konieczność usunięcia z porządku dziennego obrad niektórych punktów, co do których nie ma jednomyślności wśród Kościołów, a także takiego ujęcia pozostałych zagadnień, aby mogli je zaakceptować wszyscy uczestnicy przyszłego zgromadzenia.

Komentarze (4)

teresa

11 miesięcy temu

Cóż to za sobór,że nie ma w nim dyskusji na każdy drażliwy temat.
Przecież o to chodzi by wypracować kompromis.Biblia niby jest jedna, a co zwierzchnik prawosławny-to inny dylemat.

Odpowiedz

sebastian

11 miesięcy temu

Trzeba pamiętać o własnej tożsamości,w tym o historii,autonomii,zachowaniu tego co uwrażliwia człowieka na relacje z innymi,a wówczas podziały będą topniały.

Odpowiedz

Dyzio

11 miesięcy temu

"Przecież o to chodzi by wypracować kompromis."

O to właśnie chodzi - Gruzini i wielu innych nie chcą kompromisów. Jeśli do nich dojdzie, to nastąpi nowa schizma. Ci co godzą się
na kompromisy zjednoczą sie z katolicyzmem i później z innymi wyznaniami. Drudzy pozostaną przy tradycji.

W praktyce będzie to oznaczać istnienie dwóch skonfliktowanych cerkwii w każdym kraju.

Odpowiedz

krzyma7

11 miesięcy temu

Gruziński Kościół Prawosławny odrzucił dokument "Stosunek Kościoła prawosławnego do reszty świata chrześcijańskiego", przygotowany na zbliżający się Sobór

" Mówicie A , to mówcie i B " , Proszę o przytoczenie spornego dokumentu i nie osądzajcie Patriarchy Gruzińskiego , jakim prawem to czynicie ?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook