W USA rozpoczęto dialog z muzułmanami na szczeblu krajowym

RV / br, Chicago, 2016-02-27

W USA rozpoczęto dialog z muzułmanami na szczeblu krajowym

„Krajowy dialog katolicko-muzułmański” to nazwa nowo powstałego w Stanach Zjednoczonych forum spotkań międzyreligijnych. Ze strony katolickiej jego współprzewodniczącym będzie abp Blase Cupich, metropolita Chicago.

Zostało ono utworzone przez komisję episkopatu USA do spraw ekumenicznych i międzyreligijnych, której przewodniczy wywodzący się z amerykańskiej Polonii bp Mitchell T. Rozanski, ordynariusz Springfield w stanie Massachusetts. Komisja ta już od ponad 20 lat wspiera dialog katolicko-muzułmański na szczeblu lokalnym.

„Nadszedł teraz właściwy moment, aby rozpocząć dialog na szczeblu krajowym – powiedział bp Rozanski. – Podczas gdy w społeczeństwie wzrasta lęk przed islamem, Kościół katolicki winien wspomagać dialog i dobrą wolę. Rozmowy prowadzone przez nas na szczeblu lokalnym miały na celu większe zrozumienie, wzajemny szacunek i współpracę między muzułmanami i katolikami. Nawiązano trwałe więzi przyjaźni i wzrosło poczucie zaufania” – dodał przewodniczący komisji episkopatu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialnej za relacje z wyznawcami innych religii.

Trzy regionalne grupy dialogu katolicko-muzułmańskiego w USA będą kontynuowały swoją działalność w koordynacji z nowym forum krajowym. Każdemu z organizowanych przez nie spotkań współprzewodniczą biskup i zwierzchnik wyznawców islamu.

Komentarze (1)

teresa

9 miesięcy, 1 tydzień temu

Maryja łączy wszystkich.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook