Metropolita Hilarion potępia niechęć do ekumenizmu

(KAI/RV) / br, Moskwa, 2016-02-28

- Wystąpienia niektórych duchownych i wiernych rosyjskiego prawosławia przeciwko zbliżeniu chrześcijan różnych wyznań są grzechem – stwierdził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita wołokołamski Hilarion.

Jeszcze niedawno informował on o otrzymywanych codziennie setkach listów, których autorzy sprzeciwiają się udziałowi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Soborze Wszechprawosławnym.

Metropolita krytycznie odniósł się do rosyjskich przeciwników zbliżenia między rozdzielonymi chrześcijanami, którzy uważają to za normę i oczekują pogłębienia podziałów. Stwierdził, że nie należy ich uspokajać, ale trzeba wezwać do nawrócenia i odszukania na kartach Ewangelii słów modlitwy i przykazania Chrystusa o jedności Jego uczniów. Podziały między chrześcijanami naruszają to przykazanie. Zdaniem Hilariona Jeden Święty Kościół Powszechny i Apostolski jest niepodzielony i w pełni urzeczywistnia się w Kościele prawosławnym, ale chrześcijanie są podzieleni i nie mogą wspólnie przeżywać Eucharystii. Uważanie tego za normę jest grzechem - ostrzegł hierarcha.

Według niego obecny dialog prawosławno-katolicki dąży do celów wyrażonych we wspólnej deklaracji papieża Franciszka i patriarchy Cyryla po spotkaniu na Kubie. Metropolita zapewnił jednak, chcąc mimo wszystko jakoś uspokoić przeciwników pojednania, że w dialogu tym nie ma nic ukrytego i nie wykracza on poza ramy wspomnianej wcześniej deklaracji.

Komentarze (1)

teresa

10 miesięcy, 3 tygodnie temu

Cytat:Zdaniem Hilariona Jeden Święty Kościół Powszechny i Apostolski jest niepodzielony i w pełni urzeczywistnia się w Kościele prawosławnym, ale chrześcijanie są podzieleni i nie mogą wspólnie przeżywać Eucharystii".
Trochę to zagmatwane.Jedynym kościołem,którego opiekunem jest Pan Jezus jest kościół prawosławny? A co z nami? Co z Ostatnią wieczerzą i sakramentami chrztu,bierzmowania,małżeństwa,kapłaństwa? Przecież sami tego sobie nie wymyśliliśmy- dał je Pan. Interpretacja bliźnich i krach- kobiety wyświęcane,małżeństwa rozwiedzione,apostazja i skończone. Dobrze,że choć fundament- chrzest pozostał nienaruszony.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook