Kościół ewangelicko-augsburski na liście oficjalnych miejsc Chopinowskich

agt / br, Warszawa, 2016-03-02

Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Warszawie znalazł się na liście oficjalnych miejsc Chopinowskich Warszawy, stworzonej w ramach internetowego projektu kulturalnego „Warszawa Chopina”. Listę przygotował Urząd Miasta Stołecznego we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetem Warszawskim.

Kościół Świętej Trójcy umieszczono na stronie internetowej wirtualnego szlaku Chopinowskiego (pl.chopin.warsawtour.pl), a także w broszurze-spacerowniku.

Szlak Chopinowski obejmuje 20 miejsc w Warszawie związanych z Chopinem, a jednym z nich jest kościół Świętej Trójcy. To właśnie tutaj, w maju 1825 r., młody artysta zagrał koncert przed carem Aleksandrem I na eomelodikonie i w uznaniu za swój występ otrzymał od monarchy owiany legendą pierścień. Trudno dziś określić, czy pierścień przetrwał historyczne zawieruchy.

Fryderyk Chopin związany jest z kościołem ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy nie tylko z powodu pamiętnego koncertu. Śpiewał również w chórze parafialnym, mimo iż sam nie był wyznania luterańskiego. Sześć lat temu podczas obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce, kościół Świętej Trójcy był miejscem częstych odwiedzin turystów z Polski i całego świata, którzy poznawali Warszawę śladami Chopina.

 

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook