Franciszek z wizytą na Białorusi?

tom (KAI) / br, Mińsk, 2016-03-15

Patriarszy egzarcha Kościoła prawosławnego na Białorusi, metropolita miński i słucki Paweł podczas wspólnego wystąpienia telewizyjnego z abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, arcybiskupem mińsko-mohylewskim nie wykluczyli bliskiej wizyty papieża Franciszka w tym kraju - poinformowała agencja informacyjna "Belta".

"Jeśli sprawy z patriarchą Moskwy Cyrylem zostały uzgodnione, to nie można wykluczyć wizyty papieża w Mińsku. Nie tak dawno temu wszyscy mówili, że nigdy nie dojdzie do spotkania pomiędzy Franciszkiem i patriarchą Cyrylem. A potem jednak doszło do spotkania w Hawanie" - powiedział metropolita Paweł.

Podkreślił, że aprobata patriarchy Cyryla dla papieskiej wizyty w kraju, którego Kościół prawosławny jest częścią Patriarchatu Moskiewskiego, wydaje się być czymś samo przez się zrozumiałym. "Jeśli na białoruskiej ziemi miałoby dojść do spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem, to takie spotkanie musi służyć jedności, a nie podziałowi ludzi" - powiedział białoruski hierarcha prawosławny.

Z kolei abp Kondrusiewicz podkreślił, że warunkiem koniecznym dla wizyty papieża jest oficjalne zaproszenie białoruskiego państwa i zgoda patriarchy Cyryla. "Modlę się i mam nadzieję, że Franciszek pewnego dnia przybędzie na Białoruś" - powiedział metropolita mińsko-mohylewski, wyrażając przekonanie, że w przyszłości Franciszek i patriarcha Cyryl spotkają się ponownie.

W dzień po wspólnym wystąpieniu telewizyjnym prawosławnego i katolickiego arcybiskupa, metropolita Paweł spotkał się z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, aby omówić kwestie współpracy między Kościołem a państwem. Hierarcha wskazał na potrzebę utworzenia nowego centrum kościelnego w Mińsku. Łukaszenka wyraził gotowość przekazania w niedługim czasie państwowego obiektu na utworzenie centrum, w którym mogłyby się odbywać duże wydarzenia kościelne. Spotkanie metropolity z szefem białoruskiego państwa służyło także przygotowaniom do planowanego Świętego Synodu Białoruskiego Kościoła Prawosławnego.

Komentarze (1)

teresa

10 miesięcy, 1 tydzień temu

To byłby cud,tak blisko do Rosji.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook