Papież umył stopy katolikom, prawosławnym, muzułmanom i hinduiście

pb (KAI/Ecclesia) /br, Castelnuovo di Porto, 2016-03-25

Podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej papież Franciszek dokonał tradycyjnego obrzędu umycia stóp, naśladując gest Jezusa w Wieczerniku przed rozpoczęciem Ostatniej Wieczerzy. Ojciec Święty odprawił liturgię przed ośrodkiem dla uchodźców, oczekujących na azyl, w Castelnuovo di Porto, około 30 km na północ do Rzymu.

Mieszkają w nim 892 osoby z 26 narodowości, głównie młode, w tym 554 muzułmanów i 239 chrześcijan.

Wśród osób, którym papież umył stopy było ośmiu mężczyzn i cztery kobiety: czterech katolików z Nigerii, trzy prawosławne koptyjki z Etiopii, jeden hinduista, trzech muzułmanów z Syrii, Pakistanu i Mali. Do 11 migrantów dołączyła jedna pracownica ośrodka - Włoszka, katoliczka.

W krótkiej, improwizowanej homilii Franciszek wskazał na opisane w Ewangelii dwa gesty, które przemawiają bardziej niż obrazy czy słowa: Jezusa, który służy i myje stopy swoim uczniom oraz Judasza, który zdradza Jezusa za pieniądze. Także teraz jesteśmy świadkami dwóch gestów: dziś zgromadziliśmy się razem - muzułmanie, hinduiści, katolicy, koptowie, ewangelicy - jako bracia, dzieci tego samego Boga, którzy chcą żyć w pokoju, a trzy dni temu w europejskim mieście ujrzeliśmy gesty wojny i zniszczenia, dokonane przez ludzi, którzy nie chcą żyć w pokoju.

Ojciec Święty zauważył, że za Judaszem stali ludzie, który dali pieniądze, a za zamachowcami ci, którzy handlują bronią, bo chcą zniszczyć braterstwo. Wyjaśnił, że gdy powtarza gest Jezusa, razem z wszystkimi wykonuje gest braterstwa. Jesteśmy różni pod względem religii i kultury, ale jesteśmy braćmi i chcemy żyć w pokoju - mówił papież. Wezwał do modlitwy - każdego w zgodzie ze swoją religią - o to, by zarazić świat braterstwem i dobrem.

Komentarze (2)

Teresa

10 miesięcy temu

Z tym braterstwem bywa różnie, pozostańmy bliźnimi.

Odpowiedz

korwinista

10 miesięcy temu

handlarz broni odpowiada za strzelanine, producent drabiny za włamanie przez okno, producent nozy za zabójstwo, producent samolotow za katastrofe German Wings, producent samochodow za wypadki. JSW Franciszek nie pomyśli ze bron sluzy do obrony, biedacy w Paryzu nawet nie mogli odpowiedzieć ogniem jak miało to miejsce w USA. "dziś zgromadziliśmy się razem - muzułmanie, hinduiści, katolicy .... " ciag dalszy infantylizmu i to w wydaniu namiestnika Chrystusa, który powiedział nie wprzęgajcie się w jedno jarzmo z niewierzacymi.

Odpowiedz
Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook