Tradycja kwietnych dywanów w Spycimierzu na Boże Ciało

ks. an / ju., Spycimierz, 2009-06-09

Spycimierz to niewielka parafia diecezji włocławskiej, położona niedaleko Uniejowa w centralnej Polsce. Starogrodzka wieś spycimierska już od ponad 200 lat pielęgnuje tradycję układania kwietnych dywanów na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Zobacz zdjęcia z procesji Bożego Ciała w 2008 roku

Przygotowanie trasy Bożego Ciała jest bardzo pracochłonne, rozpoczyna się już kilka dni przed uroczystością zbieraniem kwiatów z pól, łąk i ogrodów, z których zostaną ułożone kwietne kobierce. Układanie dywanów rozpoczyna się w czwartek Bożego Ciała w godzinach porannych. Projektantami dekoracji oraz ich wykonawcami są spycimierscy parafianie, którzy pracują do godzin popołudniowych, by na szarych drogach codziennego użytku usypać wzorzyste kobierce, po których przejdzie uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem.

W Boże Ciało o godz. 17.00 celebrowana jest Msza św., po której wyrusza tradycyjna procesja, na którą przyjeżdżają tłumy wiernych z całej Polski.

Komentarze (18)

Lucja

7 lat, 7 miesięcy temu

Gorące brawa dla spycimierzan

Odpowiedz

alicja

7 lat, 7 miesięcy temu

byłam tam kilka lat temu. To rzeczywiście rewelacja. Nigdzie na świecie nie spotkasz takich kwiatowych dywanów, a każdy gospodarz stara się aby jego był najpiękniejszy. Warto jechać już około godziny 13 - 14:00, ponieważ wtedy kończą ubierać te dywany, a lekkomyślni turyści nie zdążą ich jeszcze zniszczyć.

Odpowiedz

jadwiga

7 lat, 7 miesięcy temu

cudowne,nie widziałam na żywo tylko zdjęcia,aż żal,że długo nie będą zdobiły.

Odpowiedz

Asia:)

7 lat, 7 miesięcy temu

Byłam w tym roku na Bożym Ciele w Spycimierzu i naprawde gorąco polecam wszystkim to miejsce w ten własnie dzien. gerdeczne gratulacje dla mieszkancow za przecudowne dywany kwiatowe! cos pieknego:)

Odpowiedz

Ula Sz

7 lat, 7 miesięcy temu

Byłam, widziałam i uwierzyć niemogłam. Poprostu pięknie mimo że pogoda płata figle Ci ludzie są artystami jedynymi w swoim rodzaju naprawde PEŁEN PODZIW dla ich wysiłku no i talentu. Piękna tradtcja i oby przetrwała jak najdłużej. Niestraszne korki w czasie dojazdu jak i odjazdu. Pozdrawiam i Polecam Naprawde trzeba to zobaczyć

Odpowiedz

Parafianka

7 lat, 7 miesięcy temu

Chciałam powiedzieć że to nie tylko dzieło mieszkańców Spycimierza, ale prawie całej parafii! O tym mało co kto mówi i wie! Nie mieszkam w Spycimierzu ale to moja parafia i też układam te dywany!

Odpowiedz

Jeszcze inna osoba.

6 lat, 7 miesięcy temu

Właśnie, ja też jestem jeszcze z innej parafii i ubieram co roku piękne dywany!!

Odpowiedz

Kocham te dywany ^^

5 lat, 7 miesięcy temu

No jasne.Może układasz ale nie zbierasz kwiatów!
Ja nie jestem ze Spycimierza ani z tej parafii,ale wiem że brawa i gratulacje należą sie tylko miszkańcom Spycimierza1
Mam rację? :)

Odpowiedz

Spycimerz nie jedyny

5 lat, 7 miesięcy temu

Ojej, nie wiem po co to wszystko i to przegadywanie się - pochwała należy się wszystkim , którzy przy tych kwietnych cudach pracują. A że Spycimierz to nie jedyne miejsce na świecie gdzie takie cudne dywany można obejrzeć, na to dowód znajduje się w necie : wpisać w poczciwego googla: INFIORATA i można się naoglądać produkcji kwietnych dywanów we Włoszech.Albo i tu : http://www.kul.pl/oldbukul/wystawy/kawiarniana_galeria/spello/infiorata_spello.htm

Odpowiedz

:)

5 lat, 7 miesięcy temu

AleSpycimierz według mnie ma w Polscenajlepsze dywany

Odpowiedz

jola32

4 lata, 10 miesięcy temu

ja tesz byłam

Odpowiedz

solo

4 lata, 7 miesięcy temu

przecież nie ważne skąd są ludzie - to jest dieło PARAFII i tych , którzy tam Jezusa kochają; PARFII DZIĘKI ZA TO PIĘKNO

Odpowiedz

bywalec

4 lata, 7 miesięcy temu

To jest piękne, to jest budujące, to jest wzniosłe

Odpowiedz

Ja.

4 lata, 1 miesiąc temu

Witam.
wiecie może jak nazywa sie taka sztuka układania kwiatów?

Odpowiedz

MARIAN

3 lata, 9 miesięcy temu

WŁAŚNIE W TYM ROKU WYBIERAM SIE W BOŻE CIAŁO ŻEBY TO ZOBACZYĆ I PRZEŻYĆ

Odpowiedz

Renata

2 lata, 7 miesięcy temu

piękne i podniosłe.
muszę to zobaczyć

Odpowiedz

mira

1 rok, 7 miesięcy temu

Widziałam w telewizji, że drzewa, które niegdyś otaczały kościół w Spycimierzu, zostały ogłowione. Dlaczego?! Teraz kościół jest otoczony biednymi kikutami. Czy tak jest ładniej? A może "władca" parafii potrzebuje darmowgo drewna do kominka? Przykre to i smutne, tym bardziej, że wiele innych kościołów w nasszym kraju jest pozbawiane otaczających je drzew.

Odpowiedz

mira

1 rok, 7 miesięcy temu

Tak jak przypuszczałam, mój komentarz dotyczący barbarzyńskiego okaleczenia drzew otaczających kościół w Spycimierzu został "wycięty". Niech żyje wolność słowa!!!

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook