Ciemnica i Grób Pański 2011

Redakcja eKAI.pl, 2011-04-27

Galeria zdjęć naszych internautów prezentująca Kaplice Ciemnicy i Groby Pańskie w ich parafiach i okolicznych kościołach. Zobacz jak wierni przygotowali te miejsca modlitwy podczas Triduum Paschalnego.

Zachęcamy do nadsyłania kolejnych zdjęć do naszej galerii.

Komentarze (19)

mnm

5 lat, 9 miesięcy temu

Wkurzają mnie groby "społeczne" - narzucają się ze swoją interpretacją, niszczą Tajemnicę. Każdy ma prawo do spotkania z Chrystusem i wprowadzenia go w SWOJE życie. Nie potrzeba do tego symbolu miasta, wizerunku Jana Pawła II czy ks. Popiełuszki, krzyczących akcesoriów, flagi biało-czerwonej ... (Tak też jestem patriotą, bardzo kocham Jana Pawła II, ks. Popiełuszkę, kard. Wyszyńskiego ...)

Odpowiedz

magda

5 lat, 9 miesięcy temu

bardzo,bardzo!! Cię popieram

Odpowiedz

tradycjonalistka

5 lat, 9 miesięcy temu

W pełni podzielam Twoją opinię - z tym tylko, że opuściłabym słowo "wkurza", po prostu - " nie podoba mi się"...
Tak to jest z modernizmem, który potrafi zaśmiecić nie tylko dekorację ale i to, co Najświętsze.

Odpowiedz

solo

5 lat, 9 miesięcy temu

ale !!! w okresie II Wojny Św.iatowej także bywały groby z "aluzją" i to podtrzymywało ducha w narodzie

Odpowiedz

Elżbieta

1 rok, 10 miesięcy temu

Teraz nie mamy "II wojny", a gdybyśmy skupili się bardziej na ofierze Chrystusa, to i kolejnych byśmy uniknęli.

Odpowiedz

mgła

4 lata, 10 miesięcy temu

uwazam ze grób Panski ma cos wyrazac zwłaszcza w danym roku i bardzo dobrze ze autorzy nawiazuja do takich wydarzen i umieją połaczyc realizm z Tajemnica Zmartwychwstania. wszystkim gratuluję pomysłow szczegolnie tym ktorzy nawiazywali do beatyfikacji naszego Papieza. Nie wszycy umieją odczytywac czas dlatego niektorym potrzebne sa wlasnie dodatkowe wizualizacje ktore naprowadzaja i łacza.

Odpowiedz

fr

3 lata, 9 miesięcy temu

Brawo! Ma to być przecież miejsce adoracji Chrystusa i to On jest tu najważniejszy.

Odpowiedz

od lat

5 lat, 9 miesięcy temu

od lat wolę położony na katafalku KRZYŻ bez zbędnych ozdób, jest takie miejsce w Łodzi, u Dominikanów, gdzie ta prostota grobu dociera najbardziej.

Odpowiedz

Ave

5 lat, 9 miesięcy temu

Skąd ten zwyczaj kładzenia Krzyża na katafalku ??
Krzyż jest symbolem zwycięstwa nad złem i śmiercią , bo po to na Nim umarł Chrystus . Właściwą postawą dla Krzyża jest zawsze postawa stojąca - zwycięska . W Watykanie w czasie Liturgii Adoracji Krzyża , ustawia się Krzyż na postumencie i całując stopy Chrystusa Papież i kardynałowie w tej postawie adorują Go .

Odpowiedz

Okno Papieskie

5 lat, 9 miesięcy temu

piekny symbol nadziei...

Odpowiedz

Liturgista

5 lat, 9 miesięcy temu

Dlaczego w katolickim portalu powtarza się co roku ten sam błąd!!!!!! NIE MA CIEMNIC. Dziś dokumenty nazywają to miejsce OŁTARZEM WYSTAWIENIA albo OŁTARZEM ADORACJI. Musimy pamiętać, że Msza Wieczerzy Pańskiej celebruje pod osłoną znaków ustanowienie sakramentu kapłaństwa i Eucharystii i dlatego adoracja, która odbywa się po tej Mszy Świętej ma wymiar eucharystyczny. To jeszcze nie jest adoracja pasyjna, adoracja męki i śmierci Chrystusa. Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się dopiero w piątek po południu i dlatego tu nie może tu być mowy o ciemnicy, o grobie Pańskim, bo rozważamy jeszcze tajemnicę Eucharystii. U nas tak to się przyjęło niestety w sposób niewłaściwy, bo można powiedzieć wyprzedzamy poprzez takie stwierdzenia czy dekoracje jakie się pojawiają się w tych ołtarzach, wyprzedzamy liturgię Wielkiego Piątku. Dekoracje powinny nawiązywać do Eucharystii. A ten ołtarz został stworzony po to, aby przechować Eucharystię do udzielenia jej podczas Komunii św. w Wielki Piątek.

Odpowiedz

jw

5 lat, 9 miesięcy temu

popieram i zachęcam do takiej dekoracji ołtarza aby podkreślić wymiar eucharystyczny. Boże groby też powinny być piękne w swej prostocie a nie Pan Jezus zarzucony czym się da - kwiaty, papier, materiały itp.

Odpowiedz

ciemnica

5 lat, 9 miesięcy temu

Chrystusa aresztowano w nocy z czwartku na piątek. Dlatego też czwartkowa kaplica adoracji nazywa się ciemnicą, a przeniesienie upamiętnia aresztowanie.

Odpowiedz

Alicja-Estera

4 lata, 8 miesięcy temu

Tak ale Jezus po spożyciu Wieczerzy i po ustanowieniu Najświętszej Eucharystii wyszedł z uczniami do ogrodu Oliwnego i tam pocił się krwawym potem , został zatrzymany i wtrącony do ciemnego więzienia,był bity i poniżany,,,, ja też zajmuję się dekoracją sakralną i oprócz symbolu Eucharystycznego i kapłaństwa, zawsze dodaję cierpiącego Jezusa,,,to najbardziej przemawia do ludzi...

Odpowiedz

maria n

5 lat, 9 miesięcy temu

Tak, te majtkowe atłasy, kwiaty we wszystkich kolorach tęczy, sztuczne skały z papieru, podświetlenia, sztuczna trawa - bardzo brzydki kicz, aż szkoda, że ludzie są teraz bogaci i nie ma juz tych skromnych, prostych, smutnych grobów w hortensjach, gdzie widać było Pana Jezusa. W tych dekoracjach jest jakaś pycha, jakieś mówienie: już ja Ci urządzę najlepszy, najbardziej krzyczący, największy grób... A co na to księża? Aż 76 podoba się taki jarmark?
Mogą być jakieś nawiązania do współczesności, ale też surowe, skromne - mówiące, a nie wrzeszczące. Grób na Jasnej Górze też jest koszmarny, a przecież znaleźliby się wierzący artyści, dla których zaszczytem byłoby projektowanie tam Grobu Pańskiego. Okropność.

Odpowiedz

jakub

5 lat, 9 miesięcy temu

SĄ ŁADNE BOŻE GROBY ALE NIE WSZYSTKIE .MI SIĘ WYDAJE ZE BOŻE GROBY POWINNI BYĆ TRADYCYJNE Z PANEM JEZUSEM W GROBIE .KOŚCIÓŁ ZEZWOLIŁ POLITYKOM WEJŚĆ DO KOŚCIOŁA I ROBIĆ BOŻE GROBY POLITYCZNE .TAK JAK TEN PAN PONIŻEJ NAPISAŁ NI POWINNO BYĆ ŻADNYCH SYMBOLI .MAMY BARDZO ŁADNE KOLORY KOŚCIELNE I TO TRZEBA UŻYĆ .TAK SAMO BOŻE GROBY TEŻ MOŻNA ZROBIĆ CO ROKU INACZEJ TYLKO TRZEBA TROCHĘ POPRACOWAĆ I BĘDZIE COŚ INNEGO ,CIEKAWSZEGO A POLITYKA NIECH W SEJMIE SIEDZI TAK SAMO I SYMBOLE NIE MAM NIĆ DO NICH ALE GRÓB MA BYĆ GROBEM PANA JEZUSA .ROBIE CO ROKU BOŻE GROBY ALE KAŻDY JEST INNY TO MAM 27 BOŻY GRÓB I TAK SAM SZOPKI .

Odpowiedz

magis10

5 lat, 9 miesięcy temu

Gratuluję galerii. cudo

Odpowiedz

Ewa

5 lat, 8 miesięcy temu

Pod koniec galerii - dwa zdjecia z Wołyńców - bardzo mi sie ten grób podoba. Nastrój, kolorystyka i wymowność - gratuluje autorom (autorowi) projektu. A podświetlona płyta nawiązujaca do beatyfikacji - piękna. Musze tam kiedys się wybrać. Zanalazłam strone internetową. Gratuluję jeszcze raz.

Odpowiedz

IGA

5 lat, 8 miesięcy temu

POPIERAM EWO TEN WOŁYNIEC ...WYMOWNA PĘKNIĘTA PŁYTA ...GRATULUJE .TO GŁĘBIA PRZESŁANIA....

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook