Książka o świętości Jana Pawła II to zapiski z „podróży duchowej”

ml (KAI Rzym) / kw, Rzym, 2010-01-26

Jako zapiski z podróży duchowej określa w rozmowie z KAI ks. prał Sławomir Oder swą książkę poświęconą Janowi Pawłowi II.

Jutro we Włoszech ukaże się ona pod tytułem „Perche ' e' santo. Il vero Giovanni Paolo II raccontato dal postulatore della causa di beatificazione” (Dlatego jest święty. Prawdziwy Jan Paweł II, opowiedziany przez postulatora procesu beatyfikacyjnego). W krakowskim wydawnictwie św. Stanisława przygotowany jest też polski przekład książki ks. Odera.

Zdaniem postulatora sprawy beatyfikacyjnej Karola Wojtyły, „jesteśmy obecnie w takim momencie procesu, który można by porównać do oczekiwania na redzie na wejście do portu”. Jak zaznaczył, sSygnałem na wejście do portu po podróży przez morze będzie uznanie cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II. „W tej chwili chcę się podzielić tą duchową podróżą, którą był dla mnie ten proces beatyfikacyjny” – powiedział KAI postulator sprawy beatyfikacyjnej Karola Wojtyły.

Ks. Oder zaznaczył, że książka stanowi odzwierciedlenie zagadnień, które pojawiły się w dokumentacji będącej podstawę prac Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Zagadnienia te można ująć w trzech punktach: 1) Jan Paweł II - człowiek żyjący pełnią życia 2) papież, który umiłował kapłaństwo 3) mistyk, który żył stale w obecności Boga. „Jest to książka, która przedstawia człowieka, który na wzór św. Pawła mówił: «Dla mnie żyć, to Chrystus». Rzeczywiście, całe jego życie było życiem dla Boga i dla głoszenia Jego chwały” - mówi ks. Oder.

Postulator uprzedza, że „jeżeli ktoś spodziewa się poznania listy świadków procesu, to z całą pewnością będzie zawiedziony, bo ta książka nie ma charakteru dokumentu. Podobnie materiał, który został zebrany, w dalszym ciągu jest objęty tajemnicą”.

W książce znalazły się „dwa zasadnicze dokumenty”. Jeden dotyczy kwestii przebaczenia, a drugi ewentualnej rezygnacji z urzędu Piotrowego. „Ten temat powtarzał się często po roku 2000, natomiast dokumenty, które istnieją, wskazują na to, że Ojciec Święty znacznie wcześniej brał pod uwagę możliwość rezygnacji i rozważał to jeszcze przed rokiem 2000” – powiedział KAI ks. Oder.

Na pytanie, kiedy jego zdaniem odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II, postulator sprawy beatyfikacyjnej Karola Wojtyły żartując odpowiada: „Z wczorajszych doniesień prasowych wynika, że jesteśmy bardzo blisko, dziś natomiast nie czytałem jeszcze porannej prasy”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook