Rozwijać duszpasterstwo trzeźwości

rm / sz, 2010-11-16

Księża powinni bardziej angażować się w duszpasterstwo trzeźwości – uważa ksiądz Wiesław Kondratowicz, członek zespołu trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Kapłan – niepijący od 30 lat alkoholik – prowadzi ośrodek dla księży zmagających się z chorobą alkoholową.

Podczas Dni Duszpasterskich w Radomiu, ks. Kondratowicz powiedział, że w ramach duszpasterstwa ogólnego księża powinni się przekonywać także do duszpasterstwa trzeźwości. Przytoczył dane o tym, że w Polsce jest ok. 2 mln alkoholików oraz kolejne 3 mln osób, które nadmiernie spożywają alkohol.

„Do tego trzeba doliczyć osoby, które cierpią z powodu picia przez najbliższych. A więc jest to wyzwanie dla Kościoła, aby bardziej zatroszczyć się o tych ludzi. Na państwo nie można za bardzo liczyć, bowiem czerpie z monopolu alkoholowego ogromne pieniądze” – mówił ks. Kondratowicz.

Duchowny, który od 1980 r. powstrzymuje się od picia alkoholu, prowadzi od kilkunastu lat Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Trzeźwości w parafii św. Bartłomieja w Kowalewie w diecezji kaliskiej. Z terapii skorzystało już ok. 600 księży i braci zakonnych z całej Polski, przeżywających krzyzys w związku z chorobą alkoholową. Wielu z nich wróciło do normalnej pracy duszpasterskiej.

 

Komentarze (1)

respekt

6 lat, 2 miesiące temu

podziwiam, gratuluje, i zycze wielu lask, przede wszystkim sily, konsekwencji i wytrwalosci
ksieza, w swej samotnosci, b czesto siegaja po anonimowego kompana = kieliszek, butelke ... a to prowadzi do zguby
jeszcze raz wielki szacunek dla ksiedza !

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook