"Światłem i cieniem wydobywał prawdę o człowieku" - konferencja w 20. rocznicę śmierci Kieślowskiego

mz (KAI), Wrocław, 2016-01-04

9 marca 2016 r. zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Światłem i cieniem wydobywał prawdę o człowieku" - w dwudziestą rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Konferencja została objęta patronatem medialnym KAI.

Potrzeba łączenia wiary z kulturą akcentuje znaczenie kina. Kościół bowiem uważa sztukę filmową za środek upowszechniania wartości humanistycznych i religijnych, który może służyć integralnemu rozwojowi każdego człowieka i całego społeczeństwa.

Dlatego, pod hasłem „wiara-kultura-kino”, otwieramy cykliczne spotkania naukowe zmierzające do pogłębiania refleksji nad integralną wizją człowieka.

Krzysztof  Kieślowski w swoich filmach stawiał pytania egzystencjalne, które stanowią wciąż podstawę refleksji nad tajemnicą człowieka i świata.

Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa, wpisuje się w projekt: Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, a  przez przywołanie postaci i dzieła wybitnego Reżysera, inspiruje do zgłębiania jego namysłu nad tajemnicą istnienia.

Dziś, dwadzieścia lat po śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, sięgamy do mowy pożegnalnej wygłoszonej przez ks. prof. Józefa Tischnera na jego pogrzebie, by pogłębiać na nowo, w świetle jego sztuki, pytanie o tajemnicę, o prawdę, o człowieka.

Konferencja posiada trzyczęściową strukturę.

W przedpołudniowej sesji plenarnej wybitni znawcy sztuki filmowej wprowadzą uczestników w problematykę badań nad kulturą humanistyczną, tak charakterystyczną  dla kina Krzysztofa Kieślowskiego. Zaproszenie do tego grona przyjęli: dr hab. prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Pani Mariola Marczak - kierownik Zakładu Filmu i Nowych Mediów w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Pan Sławomir Bobowski - kierownik Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych, ks. prof. dr  hab. Uniwersytetu Opolskiego Marek Lis - kierownik Katedry Homiletyki i Środków Przekazu Wiary Wydziału Teologicznego, oraz  redaktor TVP1 Pan Piotr Czyszkowski, który zainspiruje uczestników konferencji do zgłębiania przesłania filmów Kieślowskiego, poprzez aktywne wniknięcie w wymowę jego dzieła filmowego.

Interdyscyplinarny charakter konferencji oferuje pracownikom nauki i studentom możliwość dzielenia się wynikami swoich badań w ramach sesji tematycznych, które zostaną utworzone po nadesłaniu przez uczestników konferencji tematów swych wystąpień.

Na zakończenie Konferencji o godz. 18.30 zapraszamy do kościoła Franciszkanów na Mszę Świętą za śp. Krzysztofa Kieślowskiego - w zbliżającą się dwudziestą rocznice jego śmierci.

dr Wawrzyniec Zbigniew Wojtyra OFM
Rektor WSD Franciszkanów we Wrocławiu
wykładowca filozofii w PWT we Wrocławiu

dr Joanna Kazimiera Wawrzynów OSU
wykładowca komunikacji społecznej
PWT i WSD Antonianum we Wrocławiu

Konferencja odbędzie się 9 marca 2016 r., Aula Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów we Wrocławiu, al. Jana Kasprowicza 26, 

Kalendarz konferencyjny:

30 stycznia  2016 r. - Zgłoszenia uczestnictwa w konferencji wraz z abstraktami referatów na adres: konferencja.fcc@gmail.com

6  lutego 2016 r. - Akceptacja zgłoszeń wystąpień i zgłoszeń konferencyjnych

27 lutego 2016 r. - Nadsyłanie pełnych tekstów artykułów

9 marca 2016 r. - KONFERENCJA

30 kwietnia 2016 r. - Wstępne dostosowanie artykułów do uwag recenzentów


Zapewniamy:

§ certyfikat uczestnictwa

§ publikację artykułu (w wypadku uzyskania pozytywnej recenzji)


Możliwości publikacyjne:

Artykuły po pozytywnej recenzji zostaną opublikowane. Pozostałe teksty, które nie przejdą  pozytywnie procesu recenzji, zostaną przyjęte tylko do wygłoszenia bez możliwości ich opublikowania. Przygotowując referaty prosimy o przestrzeganie zasad edytorskich. Szczegółowe informacje zostaną wkrótce zamieszczone na stronie Konferencji.


Wstępny program Konferencji:

8:00 – 9:00 Rejestracja uczestników

9:00 – 9:15 Otwarcie konferencji

9:15 – 11:15 Sesja plenarna

11:15 – 11:30 Przerwa kawowa

11:30 – 13:30 Sesje tematyczne – równoległe I

13:30 – 14:30 Przerwa obiadowa

14:30 – 16:30 Sesje tematyczne  – równoległe II

16:30 – 16:45 Przerwa kawowa

16.45 – 17.15 Podsumowanie konferencji

18:30 Msza Święta za Śp. Krzysztofa Kieślowskiego w zbliżającą się dwudziestą rocznicę śmierci.

 

Komentarze (1)

Anna Maria

11 miesięcy, 1 tydzień temu

Obok filmów Kieślowskiego nie można było przejść obojętnie. Poruszały najgłębsze obszary w sercu, intrygowały, inspirowały. Pozostawiały ślad w duszy. Głęboko wierzę, że Bóg przytulił Go do swojego kochającego serca :-) Szkoda, że Wrocław, moje kochane miasto tak daleko od Białej Podlaskiej....

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook