Wygraj „Pamiętniki” św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

ju., 2009-10-13

Zapraszamy do udziału w konkursie ekai.pl - odpowiedz na pytanie i wygraj jedną z 3 książek „Pamiętniki” Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Pytanie konkursowe: Kto napisał słowo wstępne do „Pamiętników” św. abp. Felińskiego?

Do wygrania 3 książki „Pamiętniki” św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres mailowy: konkurs@ekai.pl

Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do 20 października.

Zwycięzców konkursu wylosujemy 21 października.

W temacie wiadomości z odpowiedzią na pytanie konkursowe prosimy wpisać: KONKURS 20.10.2009. Prosimy także o podanie adresu korespondencyjnego.

Zobacz REGULAMIN konkursowy ekai.pl

„Pamiętniki” św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego opracował, przygotował do druku i opatrzył przedmową Eligiusz Kozłowski

STR. 640; WYD. II; FORMAT: 170 X 245


OPRAWA TWARDA
ISBN 978-83-211-1863-5
CENA 60,00 ZŁ

 

Więcej informacji o książce znajdziesz na stronie www.iwpax.pl

Pamiętniki Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895) ze względu na swe walory literackie, piękną polszczyznę i niebagatelną wartość historyczną należą do wyjątkowych pozycji pamiętnikarstwa XIX wieku. Autor daje w nich m.in. obraz tzw. ziem zabranych począwszy od lat trzydziestych XIX wieku, porusza sprawę spisku Konarskiego, opisuje studia w Moskwie, emigrację we Francji, przyjaźń z Juliuszem Słowackim, udział w powstaniu wielkopolskim 1848 roku, lutową i czerwcową rewolucję w Paryżu. Część druga, obejmująca lata 1851-1883, tj. studia teologiczne w Żytomierzu i Petersburgu, pierwsze lata działalności duszpasterskiej, okres władania stolicą arcybiskupią w Warszawie oraz zesłanie, stanowi niezwykle cenne źródło historyczne, bo w tym czasie autor zajmował eksponowane stanowisko kościelne i polityczne i znalazł się w samym centrum wydarzeń związanych z powstaniem styczniowym. Jako wielki patriota był jednocześnie – z motywów chrześcijańskich – przeciwnikiem powstania, co nie przysporzyło mu wówczas popularności zarówno w społeczeństwie, jak i wśród duchownych. Po represjach, jakie spadły na powstańców, opowiedział się zdecydowanie po stronie narodu i poniósł tego konsekwencje w postaci zesłania i utraty stanowiska.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook