Opłatek z supermarketu czy z zakrystii?

rm / maz, 2009-12-02

Nie kupujmy opłatków w dużych sieciach handlowych bądź na straganach - apeluje ks. Szymon Mucha i przypomina, że od wieków w okresie Adwentu poświęcone opłatki roznosili organiści.

Ks. Mucha zachęca, aby opłatek był poświęcony i pochodził z pewnego źródła. Apelował o to podczas niedzielnych Mszy świętych. Zwrócił się przy okazji do wiernych, aby nie kupowali opłatków w marketach i na targowiskach.

- Dzisiaj każdy może kupić maszynę do pieczenia opłatków i można je nabyć w wielu miejscach. Stały się one zwykłym towarem kupowanym okazjonalnie. Dlatego konieczne jest, aby ocalić piękną tradycję roznoszenia w okresie Adwentu poświęconych opłatków, symbolu miłości i pojednania. Nabywajmy je także w kościele parafialnym, będzie to znak przynależności do wspólnoty - mówił ks. Mucha, który był gościem Radia Plus Radom.

Ks. Mucha zauważył także, że coraz częściej wielu ludzi szuka nieuczciwego sposobu zarobienia pieniędzy. Dlatego zaproponował, aby każda osoba, która w imieniu parafii roznosi opłatki, miała przy sobie identyfikator bądź inny dokument wydany przez księdza proboszcza.

Komentarze (10)

Kamil

7 lat, 1 miesiąc temu

Tak to jest, gdy z chciejstwa zarzuca sie stare zwyczaje. Najpierw poodbierano organistom oplatki, wypominki ( niekiedy jest to na papierze jeszcze, gdzie indziej zwyczaj ten przetrwal, gdzie indziej znowu zostal ograniczony...), potem pozwalniano organistow-w mojej okolicy nie ma oni jednej parafii z normalnie zatrudnionym, kompetentnym organista, nawet w wiekszych parafiach. Porozpadaly sie dzisiatki chorow parafialnych. Rozsylano te oplatki w parafii, pieniadze dostawal najczesciej kaplan. Taraz dostaje supermarket, a parafia nie ma ani na organiste, ani dla innych potrzeb. Zawsze glupota tak sie konczy.

Wiem, ze w niektorych rejonach zbierany datek na organiste przey okazji oplatkow wystarczal na pokrycie kosztow jego calorocznej pracy!

Odpowiedz

Kleofas

7 lat, 1 miesiąc temu

A jaka to różnica? Owszem jest jedna, że pieniądze trafią do innego źródła i tyle. Łamanie to gest miłości w rodzinie. Każdy więc może wypiec sam sobie opłatek. To nie jest dogmat wiary Księże Mucho. Czasami ludzie doznają szoku, gdy opłatek w zakrystii kosztuje 10 złotych, a w sklepie jedynie 1,5 zł.

Odpowiedz

chani

7 lat, 1 miesiąc temu

Najlepiej kupić opłatek z supermarketu niż od organisty, bo w supermarkecie zapłacimy parę groszy, a organiście trzeba trochę więcej dać. Zastanówmy się, czy ten opłatek z markietu coś znaczy?

Odpowiedz

emil

7 lat, 1 miesiąc temu

a z kosciola co znaczy?

Odpowiedz

Blondi

7 lat, 1 miesiąc temu

No tak każdy chce mieć wszystko jak najtańszym kosztem. Różnicy w Opłatku od organisty czy z supermarketu nie ma żadnej, gdyż "oba" powstają tak samo z mąki i wody. Natomiast organista roznosząc Opłatek otrzymuje od każdego ofiarę za całoroczną jego służbę (pracę) w Kościele. A więc APELUJĘ jesteś osobą wierzącą, uczęszczasz na Eucharystię, a więc korzystasz z pracy Organisty, nie mówcie że nie stać was raz do roku złożyć mały datek, na ten cel. Czy to tak dużo??? Więcej wydajemy na słodycze!!!

Odpowiedz

Michał Anioł

7 lat, 1 miesiąc temu

Ja proponuję w zamian opodatkować śluby, chrzty, pogrzeby, wypłacać organiście i księdzu pensje i będzie im się żyło lepiej! A co oni na to??? NIGDY!!! Bo dla nich blondasku to wielkie ograniczenie! Ja osobiście do tego interesu nie dokładam więcej niż trzeba i tak zaczyna robić nasze społeczeństwo nawiasem mówiąc coraz bardziej liczące się ze swoimi dochodami. Cześć!

Odpowiedz

opłatki

7 lat, 1 miesiąc temu

ks. Mucha zaden ksiądz nie rozlicza sie z oplatkow..nie słyszalem

Odpowiedz

parafianin

7 lat, 1 miesiąc temu

oplatki w kosciolach powiny byc za darmo i to rozwiazałoby cały problem.Pokryc ze składki niedzielnej -chetnie złozymy na te koszty

Odpowiedz

A fakturę mi dadzą

5 lat, 1 miesiąc temu

w kościele :))

Odpowiedz

Alek z Wadowic

1 rok, 2 miesiące temu

Od lat nie kupujemy żadnych opłatków, żyjemy i nie tęsknimy za tym reliktem przeszłości. W żadnym kraju tego nie ma, dlaczego Polacy zawsze chcą być inni?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook