Rajd śladami księdza Tischnera

jg / sz , 2010-10-02

Ponad 200 młodych osób uczestniczyło w X Rajdzie „Śladami Księdza Józefa Tischnera”. Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjów i szkół średnich z całej Polski, noszących imię autora „Etyki Solidarności”.

Punktem kulminacyjnym rajdu były wieczorne posiady w schronisku na Turbaczu – najwyższym szczycie Gorców, który zdobyli uczestnicy imprezy. W schronisku odbyły się konkursy związane z patronem. Na zakończenie dwudniowego rajdu uczestnicy złożyli kwiaty na grobie ks. prof. Tischnera, na cmentarzu w Łopusznej. Wszyscy byli ubrani w koszulki z napisem „Młodzi mędrole”.

„Musieliśmy być bardzo dobrze przygotowani. Ksiądz Józef załatwił nam w niebie trzy pory roku, które obserwowaliśmy w czasie rajdu. Podczas wędrówki na Turbacz była jesień, na szczycie panowała zima, a w drodze powrotnej świeciło nam piękne słonko” – mówi Kazimierz Tischner, brat ks. Józefa i zarazem prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”. Stowarzyszenie skupia placówki z całej Polski, którym patronuje autor „Etyki Solidarności”.

Niektórzy uczestnicy rajdu wybrali się do Ochotnicy Dolnej. „Nie wszyscy mogliśmy się pomieścić w schronisku, stąd zawsze jest taki wariant, że wędrujemy śladami ks. Tischnera w okolicach Ochotnicy Dolnej” – mówi Kazimierz Tischner, brat zmarłego księdza profesora.

Młody chłopak z Woli już siódmy raz uczestniczył w rajdzie. „Tu jest niezwykła atmosfera. Za każdym razem człowiek przywozi do domu bagaż pozytywnych emocji, wzruszeń i na nowo odczytuje słowa ks. profesora albo sięga po nowe rozważania” – mówi absolwent szkoły tischnerowskiej w Woli.

„Młodzi mędrole” odśpiewali na koniec hymn Rodziny Szkół Tischnerowskich. „I uczymy się od Niego słuchać głosów świata: czy to w górach, czy to w mieście, przez zimy i lata” - tak brzmiał jeden z fragmentów hymnu.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”.

W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę sierpnia, każdego roku odprawiał dla górali słynne msze św. niedaleko Turbacza, na których gromadziły się tysiące ludzi. Zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

Komentarze (3)

JanKo

6 lat, 3 miesiące temu

Najwybitniejszy polski kapłan XX wieku.

Odpowiedz

sa

6 lat, 3 miesiące temu

mam DUŻE wątpliowości

Odpowiedz

lolo

6 lat, 3 miesiące temu

Ojciec Święty Jan Paweł II, który znał i ogromnie cenił księdza Józefa Tischnera, nie miał żadnych wątpliwości. Nie tylko dużych, ale i małych. Ale skoro dla niektórych nawet Jan Paweł II nie jest autorytetem, to cóż się tu dziwić...

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook