Jubileusz 800-lecia chrztu Lubawy

dn / mz, Lubawa, 2016-01-04

3 stycznia w kościele pw. św. Jana i św. Michała Archanioła w Lubawie odbyły się uroczystości inaugurujące jubileusz 800-lecia chrztu Lubawy i Ziemi Lubawskiej. Podczas Mszy św. o godz. 12, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup toruński Andrzej Suski, poświęcona została chrzcielnica.

Wierni odnowili także przyrzeczenia chrztu świętego.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. senator Bogusława Olszewska, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Starosta Iławski Marek Polański, radni Rady Powiatu Iławskiego, Burmistrz Miasta Lubawy, radni Rady Miasta, księża dziekani, księża związani z ziemią lubawską i wierni.

Podczas powitania Burmistrz Miasta nawiązał do przyjęcia z rąk papieża Innocentego III chrztu przez pogańskiego władcę ziemi lubawskiej Księcia Surwabuno, który wraz z przebywającym na tych ziemiach cystersem Chrystianem udał się do Rzymu. Potwierdzenie aktu chrztu znajduje się w bulli z dnia 18 lutego 1216 roku wydanej przez Innocentego III, gdzie po raz pierwszy w historii wymieniony jest termin „terra Lubavia”, czyli „ziemia lubawska”.

Biskup Andrzej Suski dodał w homilii podkreślił, że to wydarzenie sprzed ośmiu wieków, które miało miejsce dokładnie 6 stycznia 1216 roku w rzymskiej katedrze świętego Jana na Lateranie w przyszłości ocaliło ziemię lubawską przed okupacją krzyżacką i zapewniło na długi czas niezależność tej ziemi. - Ta żywa więź z Chrystusem i Jego Kościołem wydała w ciągu wieków i ciągle wydaje na tej ziemi piękne owoce wiary, nadziei i miłości, owoce świętości. Bo przecież nie bez powodu o tej ziemi mówi się „święta ziemia lubawska” - mówił hierarcha.

- Bóg ucieleśnia swoje plany względem nas, ludzi. I spełnia także ludzkie odwieczne tęsknoty. Posłał na świat Swego Syna jako Zbawiciela. Na Jego przyjście ludzkość czekała od samych początków swoich dziejów. (…) I stało się. Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami. (…)Bóg się najpełniej w Swoim Synu wysłowił, wypowiedział. Dlatego – dodał biskup Suski – z tą świadomością, że Chrystus jest z nami, a my z Nim, obchodzimy dziś jubileusz chrześcijaństwa ziemi lubawskiej i Lubawy.

Podczas uroczystości nastąpiło poświęcenie chrzcielnicy sporządzonej z kamienia wydobytego z ziemi lubawskiej. Jak podkreślał dziekan dekanatu lubawskiego i proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła ks. kan. Marcin Staniszewski, kamień ten ma nawiązywać do silnej wiary lubawian. Odnowiono także przyrzeczenia chrzcielne.

Rok jubileuszowy 800-lecia chrystianizacji, będzie rokiem szczególnym w historii miasta i ziemi lubawskiej. Na ten czas zaplanowano kalendarz wydarzeń, które będą upamiętniać chrzest Lubawy. Szczegóły znajdują się na: www.lubawa.pl

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook